Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Türk Diyanet Vakıf-Sen’in O Raporu

2017-02-25 06:21:13
Türk Diyanet Vakıf-Sen’in O Raporu

Türk Vakıf Sendikası (Türk Vakıf-Sen), Türkiye genelinde il ve ilçe müftülüklerinde yaşanan hukuksuzları tespit ederek İşleri Başkanlığı’na rapor etti.

Türk Diyanet Vakıf-Sen, müftülüklerde yaşanan hukuksuzları tespit ederek Diyanet İşleri Başkanlığı’na rapor etti. Birbirinden ilginç olayların yer aldığı raporda, Bayramiç Müftülüğü’ne makam aracı alınması için personele “Promosyon paralarını bağış verin” baskısı yapıldığı belirtildi.

Türk Diyanet Vakıf Sendikası (Türk Diyanet Vakıf-Sen), Türkiye genelinde il ve ilçe müftülüklerinde yaşanan hukuksuzları tespit ederek Diyanet İşleri Başkanlığı’na rapor etti. Özgür Düşünce’nin haberine göre, raporda bir milletvekilinin babası olan emekli imamın, Kur’an kurslarının kömür ihtiyacını, kendi kömür satış yerinden temin ettirmesinden, sahibi olduğu internet sitesinde gayriahlaki haberlere imza atıp vazifesini yerine getirmeyen imama kadar birçok olaya yer verildi.

PARTİ TEMSİLCİSİ GİBİLER

Sendika’nın bir başka ilginç iddiası ise Çanakkale Bayramiç Müftülüğü’nün görevlilerin promosyon paralar’a müftülüğe araba alımı için bağış yapılması yönünde zorlaması. Bazı il ve ilçe müftülüklerinde her türlü görevlendirmede sendikal ve siyasi referanslarının dikkate alındığı, personel arasında ayrımcılık yapıldığı ve bazı din görevlilerinin bir partinin temsilcisi gibi davrandığına dikkat çekilen raporda yer verilen hukuksuzlar şöyle:

MAHKEMELİK OLDULAR

■ Çanakkale: Bayramiç İlçe müftüsü, görevlilerin promosyon paralarının müftülüğe araba alımı için bağış yapılması yönünde zorladı. Bağış yapmayanlarla ilgili baskı tavırları sebebiyle bu görevliler ile müftü mahkemelik oldu. Müftü, yargılama sonucu kamu hizmetlerinden men cezası aldı. Ancak bu müftünün orada tutulması ile hem müftü hem müftülük hem de Diyanet halk nezdinde yıprandı.

MOBBİNG İSTİFA GETİRDİ

■ Kars: Arpaçay Müftüsü 4688 Kanun’un 18. Maddesi’ne aykırı görevlilere sendika değiştirmeleri yönünde makamını kullanarak mobbing baskı yapması sonucu Türk Diyanet Vakıf- Sen üyeleri istifa ettirildi.

KÖMÜRÜ BENDEN ALACAKSINIZ

■ Tokat: Erbaa ilçesinde bir milletvekilinin babası olan emekli İmam Hatip D.A. Türk Diyanet Vakıf- Sen üyelerine yönelik baskı ve tehditte bulundu. Söz konusu kişi, müftülük ve Kur’an kurslarının kömür ihtiyacını siyaseti kullanarak sahibi olduğu kömür satış yerinden temin edilmesini sağladı. Çıkan dedikodularla müftülüğün yıpranmasına sebebiyet verdiği ileri sürülmektedir.

UYARAN ÖĞRENCİLERE AZAR

■ Çorum: Seçim öncesi Kur’an kursunu ziyaret edip konuşma yapmak isteyen milletvekiline(Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt) seçimler münasebetiyle “Yanlış anlaşılır, Diyanete laf gelmesin” diye müsaade etmeyen iki Kur’an kursu öğreticisi azarlandı. Bu görevliler paralelci olmakla itham edilerek tehdit edildi ve toplum huzurunda haklı oldukları halde rencide edilerek, siyasetçiden toplum huzurunda maalesef özür dileterek hem kurum ve hem de kendileri küçük düşürüldü.

AYRIMCILIK YAPILIYOR

■ Antalya: Tayin talepleri, sendikal üyelikler göre değerlendiriliyor. Soruşturma işlemleri ve sonuçları sendikal üyelikler göre gerçekleştiliyor. Türk Diyanet Vakıf Sen’in temsilcilerine ve düşüncelerinden dolayı bazı üye ve personele aleni ayırımcılık yapıldı.

AKP Düzce Milletvekili adayları Faruk Özlü ve Ayşe Keşir’in seçim çalışmaları kapsamında Yığılca’da camilerde vatandaşlara konuşma yapması tepki toplamıştı.

AKP Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, seçim çalışmaları kapsamında Bekirdere’de yer alan Hayrat Camii’nde program düzenlemişti. Cami içerisine masa ve sandalye koyan Katırcıoğlu’nun siyaset içeren konuşmasına tepki yağmıştı.

SEÇiM ÖNCESi VEKiLLERE MiTiNG ALANI OLUŞTURULDU

■ Çorum: Diyanet-Sen temsilcisi ve bir siyasi parti milletvekiliyle birlikte Camiler ve Din Görevlileri Haftasında 1 Kasım seçim öncesi “Belediye yemek verecek” diye bütün personele mesaj atıldı. Görevlilerin katıldığı bu toplantı salonunda Diyanet-Sen’in pankartları asıldı. Bir partiye mensup milletvekilleri ile il başkanının katıldığı toplantıya milletvekilinin konuşma yapmasına zemin hazırlandı. Yine o hafta münasebetiyle düzenlenen konferansta bir milletvekili (Salim Uslu) davet edilerek camilerden getirilen cemaate siyasi içerikli konuşma yapması imkanı sağlandı.

NAMAZ KILDIRMIYOR, TİCARET YAPIYOR

■ Kırşehir: İmam-Hatip Y.K’nın cami görevini yapmadığı tespit edildi. “Dini haberler” isimli internet sitesinin editörü olan bu kişi, yaptığı gayriahlaki ve siyasi haberleriyle devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak niteliktedir. Ayrıca din görevliliğinin saygınlığına pervasızca zarar vermektedir. Adı geçen görevli belgelerle Başkanlığa yapılan müracaatla görev yapmadığı, aleni siyaset yaparak bir partinin lehine diğerlerinin aleyhine davrandığı, asli görevi yerine editörlük yaparak gelir elde ederek ticari faaliyetlerde bulunduğu iddiasıyla şikayet edilmesine ve müşteki olmamıza rağmen ifademize bugüne kadar başvurulmamıştır.

http://www.ozgurdusunce.net/gundem/diyanet-in-araba-sevdasi-h13411.html

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  13
  11
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  13
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar