Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Türk Hacılar Sayesinde Milyarlar Kazanıyorlar

Mekke ve Medine'de bulunan Yabancı Uyruklu çalışanlar merhamet tüccarı oldu. Günlük kazançları Bin Lira civarında

2017-08-06 17:17:00
Türk Hacılar Sayesinde Milyarlar Kazanıyorlar

Milyonlarca Müslüman'ın hacı olmak için geldiği Mekke ve Medine'de , yine onlarca farklı ülkeden gelen binlerce sözde 'gönüllü' temizlik işçileri dikkat çekiyor. Mekke ve Medine'nin sokaklarından, kutsal camiye kadar her yerin temizliğinden sorumlu bulunan yaşları 16 ila 80'lere kadar dayanan bu insanlar adeta birer merhamet tüccarı oldu. 

Günlük kazançları Bin Lira civarında olan ve Hac ve umre mevsiminde Bengaldeş, Pakistan, Hindistan, Keşmir gibi ülkelrden gelen bu temizlikçiler Mekke ve Medine'ye gelen Türk hacıları en iyi  kazanç kapısı olarak görmektedir.

Özellikle Güney ve Güneydoğu Asya'dan gelen temizlik işçileri işlerini titizlikle yerine getiriken bir yandan da kendilerine sadaka ve bahşiş vermeyi vazife bilen Türkler'in peşinden ayrılmaktan da vaz geçmiyorlar. Hatta Türklerin en yoğun olduğu yol üzerlerinde arka arka dizilierek para toplayan teömizlik işlerinin onlarcasını bir arada görmek bile mümkün. Birine sadaka  verilirken sadaka alan kişini diğer arkdaşlarını da para veren hacıya doğru yönlendirmesi, birbirlerine işaret ederek destek olmaları da gözden kaçmamaktadır.

Durumlarına ve yapacakları işe göre en az 750 Suudi Riyali alan bu insanlar hacı adaylarının verdiği sadakalarla da adeta servet sahibi oluyorlar. 

Mekke ve Medine'de çok cüzi miktarda kazanç sağlıyorlar denilerek tanıtılan ve çoğu yabancı uyrukları çalışanları Türk hacıları adeta paraya boğuyor denilecek şekilde her gördükleri zaman en az 1 Riyal vererek bu insanlara yardım ederken, bunları zengin ettiklerinin farkında olmuyorlar.

Memleketlerinde gerçek ihtiyaç sahipleri yerine biriktirdikleri paraları kutsal mekanları temizledikleri için yardım etme amacında olan Türk hacılar aslında gafletin ve merhametin rencide edildiği bir amaca hizmet ettiklerinin farkında olmuyorlar.

Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen temizlik işçileri hem hac ve umre vazifelerini yerine getiriken bağlı oldukalrı ve çoğu taşeron elinde bulunan firmalara tanıdıkları vasıtasıyla girererken buradan aldıkları maaşların yanı sıra hacıların verdiği sadakalarla geçimlerini sağlıyor. 

Hindistan, Pakistan, Sri Lanka, Yemen, Mısır ve Afrika ülkelerinden gelen hizmet sektörü işçilerinin maaşları 750 riyal ile 2000 riyal arasında değişirken Türkiye 1200 TL ile bir ay geçinmek zorunda kalan işçi ailelerinin bu denli düşünülmemesi garipseniyor.

İlahıyatçılar , hacı zekatını, fitresini, sadakasını daha mübarek yer diye Mekke ve Medinede gariban gördükleri bu insanlara veriyor. Ne olduklarını, mal varlıklarını bilmedikleri için Kabeyi, Mekkeyi,Medineyi, Ravzayı temizliyorlar diye bunlara vermek istiyor. Özde çok iyi bir niyet ama sen köyünde, mahallende, yakın akrabanda fakir fukara varken günlük bin liraları aşan gelire sahip oolan bu insanlara neden veriyorsun. Hatta içlerinden bazılarına 1 - 5 Riyal gibi para verdiğinizde arkanızdan söyleniyor, parayla dalga geçiyorlar.Fite ve zekat yakın akraba, yakın komşudan başlanarak dağıtılır. Kaş yapayım derken göz çıkartymayın. Hatta burada havalanından getiren götüren, turlarada kiralanan ve aylıkları 2000 - 3000 Riyal, hemen hemen bizim paramıza denk alan şoförlere bizim din görevlielri arkadaşlarımız öncülük ederek para topluyorar. Kardeşim sen memleketinde şehirlerarası otobüse bindiğin zaman bu ayarda kazanan şöföre bahşiş veriyor musun. Burada neden veriyorsun" diyerek hacıları uyanık olmaya davet ediyor. Din görevlielrini de bu konuda ısrarcı olmamalarını tavsiye ediyorlar.

Bu arada yien Mekke ve Medine sokaklarında görülen sakatmış gibi merhamet dilenenlerin çoğunun rol yaptığını dile getiren Suud esnafı da bunları karşı uyarıda bulunurken, ihram giymiş bilhassa Hindistan, Keşmir yöresi insanların da "paramı çaldırdım, kaybettim, talebeyim" gibi sözlerle Türk hacılarını takibe alarak sadaka istediklerini , bunların hepsinin doğru söylemediğini dile getiren esnaf "Türkler çok merhametli, para bol. Hemen çıkartıp veriyor. Araştırmıyor." diyerek bir zafiyeti de dile getiriyor.

Mahihaber Özel / Mekke

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  9
  23
 • 2
  Göztepe
  9
  17
 • 3
  Teleset Mob. Akhisarspor
  9
  17
 • 4
  Kayserispor
  9
  17
 • 5
  Medipol Başakşehir
  8
  16
 • 6
  Fenerbahçe
  9
  15
 • 7
  Beşiktaş
  8
  14
 • 8
  Bursaspor
  9
  13
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  9
  13
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  9
  11
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  9
  11
 • 12
  Antalyaspor
  9
  9
 • 13
  Trabzonspor
  9
  9
 • 14
  Kasımpaşa
  9
  8
 • 15
  Kardemir Karabükspor
  9
  8
 • 16
  Gençlerbirliği
  9
  8
 • 17
  Atiker Konyaspor
  9
  7
 • 18
  Osmanlıspor FK
  9
  7

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar