Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Türkiye 10 Kasım'a Hazırlanıyor

AKParti, Atatürk’ün 79’uncu ölüm yıldönümünde, Anıtkabir’e gidiyor.

2017-11-09 15:21:21
Türkiye 10 Kasım'a Hazırlanıyor

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'ün, ebediyete intikalinin 79'uncu yılı törenleri yarın saat 09.05 itibarıyla Tüm yurtta, Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde ve dış temsilciliklerde başlanacak.

Geçen yıllara oranla Atatürk'in Ankara Anıtkabir'deki kabrine ziyaretçi götürmek isteyenlerin başında Akparti belediyelerin başı çekmesi ilgi çekti. Bir çok kişi, Akparti Atatürkçü'lğe mi yöneliyor, Atatürk'ü anlamaya başladılar mı" tarzı yorumlar yaparken başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devlet büyüklrinden ve parti liderlerinden, kuruluşlardan da mesajlar gelmeye başladı.

AKParti'li belediyelerin, Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıldönümü için kendisinden beklenmeyecek bir etkinliğe girişmiş olması da dikkatlerden kaçmadı. AKParti'nin Anıtkabir davetiyeleri CHP'nin İstanbul'daki kaleleri olan Şişli ve Beşiktaş'ta asmış olduğu afiş ve pankartlarda vatandaşlar Anıtkabir'e davet edildiği belirtildi.

Ankara Valiliği, 10 Kasım Anma törenleri kapsamında bazı yolların trafiğe kapatılacağını açıkladı.
Valilikten yapılan açıklamada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 79. yıl dönümü anma törenleri kapsamında, 10 Kasım 2017 günü gerçekleştirilecek Anıtkabir ziyaretleri ile ilgili olarak; Gençlik Caddesi ve caddeye bağlanan tüm sokaklar (çift yönlü), Akdeniz Caddesi ve caddeye bağlanan tüm cadde ile sokaklar (çift yönlü),Anıt Caddesi ve caddeye bağlanan tüm cadde ile sokaklar (çift yönlü),Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi'nin 77 ile 84. sokaklar arasında kalan bölümü (çift yönlü), 10 Kasım 2017 günü saat 06.00'dan itibaren ziyaret bitimine kadar araç trafiğine kapatılacağı kaydedildi.

10 Kasım için liderlerden mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 79. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.

“Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal’i ebediyete irtihalinin 79. Yıl dönümünde saygıyla yad ediyorum. Gazi Mustafa Kemal, önderlik ettiği istiklal mücadelemiz, elde ettiği eşsiz zaferler ve milletimizi müşterek bir ideal etrafında birleştirerek kurduğu Cumhuriyetimiz ile tüm dünyanın takdirini kazanmış kahraman bir asker, saygın bir liderdir. Gazi Mustafa Kemal’i tarihe iz bırakan bir komutan ve lider yapan en büyük özelliği, milletine duyduğu sonsuz güven ve inancıdır. 

Aziz milletimiz, Gazi Mustafa Kemal önderliğinde 1919’da başlayıp 1923’te Cumhuriyeti kurarak taçlandırdığı büyük mücadelede, bizleri vatansız bırakmak isteyenleri kanıyla, canıyla, yüreğiyle durdurmuştur. İstiklal mücadelemizde vatanını ve bayrağını kahramanca savunan, tüm zorlu koşullara rağmen geleceğine ve iradesine sahip çıkan aziz milletimiz, bugün de ülkemize yönelik tüm saldırıları bozguna uğratacak azim ve kararlılığa sahiptir.

Gazi Mustafa Kemal’in kurduğu ve gençlere emanet ettiği Cumhuriyetimizi tam bağımsız olarak ilelebet muhafaza etmek, sürekli daha ileriye taşımak ve 2023 hedeflerimize ulaşmak için, ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ ilkesi etrafında birleşiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin istikrar içinde, vatandaşlarımız arasındaki kardeşlik, birlik ve bütünlük azmini koruyarak güçlenmesi, büyümesi ve demokrasinin standartlarını her geçen gün yükseltmesi için yılmadan yorulmadan çalışmayı sürdüreceğiz.

Bu düşüncelerle, vefatının 79. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları ile vatanımız uğruna fedakarca şehit ve gazi olan tüm kahramanlarımızı bir kez daha rahmetle, minnetle yad ediyorum.”

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 

"Asil Türk Milletinin yeniden dirilişi olan ve her safhasında destansı kahramanlık ve fedakârlıklar sergilenen İstiklal Harbi, milletimizin kenetlenmesi ve Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliği ile zafere ulaşmıştır. Bu zaferle, Türkiye Cumhuriyeti’ni binlerce yıllık zengin tarihi birikimimiz üzerine inşa eden, dâhi asker ve büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü; ebediyete intikalinin 79’uncu yıl dönümünde milletçe; saygı, minnet ve özlemle anıyoruz.

Milletimizin inandığı, güvendiği ve sevdiği ATATÜRK; hayatı boyunca umutsuzluğa, yılgınlığa düşmemiş; imkânsızlıklara boyun eğmemiş; silah arkadaşları ile birlikte, İstiklal Harbi’ni kazanarak Asil Türk Milletinin yeniden ve daha güçlü, daha saygın bir şekilde tarih sahnesine çıkmasını sağlamıştır. O, sadece vatan topraklarını kurtarmakla yetinmemiş, aynı zamanda ata yadigârı bu topraklar üzerinde yaşayan milletimizin ruhuna işleyen ve hiç sönmeyen bağımsızlık ve çağdaşlık ateşini de tüm yurda yaymıştır.

ATATÜRK’ün; “Millet ve kahraman evlatlarından meydana gelen ordu, birbiriyle o derece birleşmiştir ki, dünyada ve tarihte bunun örneği enderdir. Bu millî görünüş ile daima iftihar edebiliriz.” sözünde ifade ettiği üzere, Türk Silahlı Kuvvetleri; ordu-millet kaynaşmasının en güzel örneğini oluşturan ve aklı ve bilimi esas alan yapısıyla tüm tehlikelere karşı, aydınlık geleceğimizin yolunu daima açık tutmak için ölürsem şehit, kalırsam gazi anlayışı içinde mücadeleye devam edecektir.

Milletimizin bağrından çıkan ve ATATÜRK’ün ateşlediği egemenlik ve bağımsızlık meş’alesini, şerefle taşıyan Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri; terör örgütleri (FETÖ-PKK-PYD-YPG-DEAŞ… gibi) başta olmak üzere, her türlü belirsizlik, risk ve tehdide karşı, bayraklaşan vatan topraklarının güvenliği, milletimizin huzuru, bölge ve dünya barışı için verdiği mücadeleyi, azimle ve kararlılıkla sürdürmektedir. Ülkemize, milletimize yönelen her türlü tehdit ve tehlike; Silahlı Kuvvetlerimizin, Aziz Milletimizin sevgi ve güveninden aldığı güç ve azim ve kararlılık içinde yürüttüğü mücadele ile mutlaka yok edilecektir.

Etkin, Caydırıcı ve Saygın Türk Silahlı Kuvvetlerinin, fedakâr ve kahraman mensupları; yüreğinde taşıdığı vatan ve millet sevgisi, benliğine işleyen yüksek millî değerleri ve üstün disiplin anlayışıyla görevinin başında, Asil Türk Milletinin emrindedir.

Bu vesileyle, milletimizin azim ve kararını zafere taşıyan Ebedî Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları başta olmak üzere, özveri ve kararlılıkla sürdürmekte olduğumuz Terörle Mücadele Harekâtı’nda, 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı verilen mücadelede, sınır ötesi operasyonlarda ve diğer faaliyetlerde şehitlik mertebesine ulaşan silah arkadaşlarımızı, Jandarma mensuplarımızı, polislerimizi, güvenlik korucularımızı ve vatandaşlarımızı; kanlarını bayraklaşan vatan toprakları için feda eden bütün aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden tüm mensuplarımızı rahmet ve şükranla, kahraman gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyorum.

Aziz ATATÜRK, ruhun şâd olsun.”

Türkiye Barolar Birliği'nden 10 Kasım Mesajı

Mustafa Kemal Atatürk Türkiye'dir. Mustafa Kemal, emperyalizmin sömürgeleştirmek istediği bir vatanın, köleleştirmek istediği bir milletin haklı isyanının sesidir. Mustafa Kemal, gözü doymaz sömürgecilerin yağmalamak istediği, farklı kıtalarda aynı kaderi paylaşan mazlumlar coğrafyasının kurtuluş simgesidir.

Mustafa Kemal, yer kürede, kendi ülkeleri dışındaki karaları ve denizleri doğal egemenlik alanı sayan kolonyalist kültüre karşı, özgürlük ve bağımsızlık savaşımının eskimeyen modelidir. Mustafa Kemal, Şark’ın kahramanıdır. Mustafa Kemal, askerlik sanatına, askeri stratejiye katkılarından daha fazlasını, demokrasi, hukuk, ekonomi alanlarında gerçekleştirmenin adıdır.

Mustafa Kemal, kazandığı askeri zaferleri ekonomik zaferlerle taçlandırmayı bilmektir. Mustafa Kemal, teokrasiye karşı laik demokrasiyi, geriliğe karşı uygarlığı, saltanata karşı halk egemenliğini savunmaktır.

Mustafa Kemal, Ortaçağ karanlığına karşı aydınlanma, hurafelere karşı bilim, monarşik keyfiliğe karşı Cumhuriyet’tir. Mustafa Kemal, kederde, tasada, kıvançta bir olmak, millet olabilmektir.
Mustafa Kemal, ülke savunması dışında savaşın cinayet olduğunu bilmektir.

Mustafa Kemal, yaşanılacak bir ülke ve dünya için tek şartın; “Yurtta ve Dünyada Barış” olduğuna sonuna kadar inanmaktır. Mustafa Kemal, bir olmanın, bir arada yaşamanın, ülkesini, ulusunu karşılıksız sevmenin, geleceğe güvenmenin, toplumsal kalkınmada en üst düzeyde bireysel sorumluluk duymanın adıdır.

Mustafa Kemal, en zor, en çözümsüz, en umutsuz anlarda, karamsarlığa ve umutsuzluğa teslim olmamaktır. Mustafa Kemal, Ortaçağ’la hesaplaşmaktır. Mustafa Kemal, eğitim ve kalkınma seferberliğidir. Mustafa Kemal, her türlü dışlamaya ve saptırmaya karşı uygar dünyada yer almakta ısrar ve inattır. Mustafa Kemal, Mustafa Kemal’in emaneti olan özgür vatan, bağımsız ülke, medeni millet ilke ve kazanımlarından asla taviz vermemektir. Mustafa Kemal, kurtuluşun ve kuruluşun önderi Atatürk olabilmektir!

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı"

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  13
  11
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  13
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar