Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Türkiye Diyanet Vakfı’ndan Konya’da Sempozyum

2017-02-25 06:15:00
Türkiye Diyanet Vakfı’ndan Konya’da Sempozyum

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), tarafından düzenlenen “İslam Dünyasında Din Hizmetleri ve Dini Kurumlar” sempozyumu Konya’da gerçekleştirilecek.

Türkiye Diyanet Vakfınca düzenlenen “İslam Dünyasında Din Hizmetleri ve Dini Kurumlar” sempozyumu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in katılımıyla yapılacak.

Türkiye’de eğitim gören konuk öğrenciler ile ülkemizdeki öğrenciler arasında kaynaşmayı sağlamak ve kültürel zenginlikleri paylaşmak, İslam dünyasındaki din eğitimi ve öğretimi konusunda çalışmalar yapmak amacıyla ilki 2014 yılında yapılan Uluslararası Öğrenci sempozyumlarının ikincisi yarın Konya’da yapılacak. Necmettin Erbakan Üniversitesi işbirliğiyle 11-12 Aralık’ta gerçekleştirilecek sempozyumda 20 farklı ülkeden öğrenciler, ülkelerindeki din hizmetleri ve dini kurumlar konusunda bildiri sunacak.

TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin, sempozyumla ilgili yaptığı açıklamada, “Müslümanların bulunduğu ülkelerde sosyal, eğitim ve din işlerinden sorumlu kurumlar farklılık gösteriyor. Ülkelerin sosyo-kültürel yapısı, Müslüman nüfusun oranı ve din işlerinden sorumlu kurumları da tanıma fırsatı bu sempozyumla gerçekleştirilecektir. Sempozyum 11 Aralık Cuma günü saat 14.00’te Necmettin Erbakan Üniversitesi Erol Güngör Konferans Salonu’nda başlayacak” dedi.

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, TDV’nin hayri ve sosyal hizmetlerin yanı sıra ülkemizde ve yurt dışında önemli ölçüde eğitim faaliyeti gerçekleştirdiğini söyledi.

Kur’an kurslarından, hafızlık eğitimine, İmam Hatip lisesinden üniversiteye, yüksek lisanstan doktoraya kadar eğitimin her kademesinde gençlere sağlam bir din eğitimi vermek için çalıştıklarını vurgulayan Palakoğlu, eğitim alanında öğrenci yurtları, öğrenci konuk evleri, kolej ve üniversite ile öğrencilere hizmet verdiklerini kaydetti.

Uluslararası İmam Hatip Lisesi, Uluslararası İlahiyat ve Uluslararası Konuk Öğrenci programları ile 108 ülkeden öğrencilere Türkiye’de eğitim imkanı sunduklarını vurgulayan Palakoğlu, milletler arasında gönül köprüleri kuracak bu öğrencilerin gelişimini de önemsediklerini belirtti.

20 farklı ülkeden öğrenci bildiri sunacak

Geçen yıl Aralık ayında,  Bursa’da  “İslam Dünyasında Din Eğitimi ve Öğretimi Sempozyumu” düzenlediklerini ve 17 farklı ülkeden yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilerin bildiri sunduğunu hatırlatan Palakoğlu, sempozyumda sunulan bildirilerin kitap haline getirilerek kültür hayatına kazandırıldığını kaydetti.

Konya’da Necmettin Erbakan Üniversitesi işbirliğiyle 11-12 Aralık 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek sempozyumda 20 farklı ülkeden öğrencinin ülkelerindeki din hizmetleri ve dini kurumlar konusunda bildiri sunacağını vurgulayan Palakoğlu, şöyle devam etti:

“Kosova, Makedonya, Bulgaristan, Arnavutluk, KKTC, Türkiye, Belçika, Fransa, Senegal, Mali, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Tataristan, Rusya, Dağıstan, Afganistan, Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Tayland’dan öğrencilerimiz bildiri sunacak. Bu ülkelerdeki paydaş kurumları daha yakından tanımak, çalışmalarından haberdar olmak, ülkenin dini hassasiyetlerini öğrenip çalışmalarda bu hassasiyetlere dikkat etmek için bu alanda bir sempozyumu öğrencilerimiz düzenliyor. Sempozyumdan amaçlanan, İslam dünyasında din hizmeti veren gerek resmi gerek sivil toplum kuruluşlarından ve çalışmalarından haberdar olmak ve tecrübeleri hakkında bilgi sahibi olmaktır.  Müslümanların bulunduğu ülkelerde sosyal, eğitim ve din işlerinden sorumlu kurumlar farklılık gösteriyor. Ülkelerin sosyo-kültürel yapısı, Müslüman nüfusun oranı ve din işlerinden sorumlu kurumları da tanıma fırsatı bu sempozyumla gerçekleştirilecektir.”

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  11
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  11
  23
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 7
  Bursaspor
  11
  17
 • 8
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 9
  Göztepe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 14
  Antalyaspor
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  11
  10
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar