Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Türkiye Geneli Cuma Hutbesi – 27 Kasım 2015

2017-02-25 06:13:53
Türkiye Geneli Cuma Hutbesi – 27 Kasım 2015

İMANI HAYAT KILABİLMEK

Aziz Kardeşlerim!

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz(s.a.s)’e bir gün, “İman nedir?” diye soruldu. Efendimiz,“İman, seni dünyada mesut kılacak bir ahlaktır.Allah’ın haram kıldıklarından uzaklaştıracak bir takvadır. Cahillerin yapıp ettiklerinden uzak tutacakvakur bir duruştur.”1 şeklinde cevap verdi.

Bu cevabıyla Efendimiz, insanı insan kılan ahlakın, takvanın, izzet ve şerefin, onurlu bir hayatın,imanın önemli bir yansıması olduğunu çağlar ötesinden dile getiriyordu.Rahmet Peygamberinin bu cevabı,yaratılışımızın hikmeti ve varoluşumuzun gayesini de gayet veciz bir şekilde özetliyordu.

Kardeşlerim!
İman, tevhide sımsıkı sarılmaktır. İman,Rabbimizin rızasına ve ebedi kurtuluşa erebilmenintemel esasıdır.2İman, Allah’ın varlığına ve birliğine,O’nun peygamberlerine, meleklerine, kitaplarına, ahiretgününe, kaza ve kaderin Allah’tan olduğuna gönüldeninanmaktır. Kalbin Allah’a sadakat ve teslimiyetidiriman. Bu sadakat ve teslimiyetin düşüncemizde,özümüzde, sözümüzde, davranışlarımızda, hâsılıhayatımızın bütün kesitlerinde tezahür etmesidir. Buitibarla iman, sadece bir gönül tasdiki ve dil ikrarıdeğildir; aynı zamanda bir eylemdir, bir hayattır.

Aziz Müminler!
Hayatının her kesitinde bizlere en güzel örnek verehber olan Peygamberimiz (s.a.s), kısa sürede şirkinyerine tevhidi, zulmün yerine adaleti, hayasızlığın yerineiffeti yerleştirmiştir. Kin, nefret ve husumetin yerineşefkat, merhamet ve kardeşliği ikame etmiştir.Efendimiz, her şart ve durumda Rabbimize, kendimize,çevremize ve birbirimize karşı sadakati, samimiyeti veahde vefayı gözetmemizi istemiştir. Özümüz ve sözümüzle doğruluktan ayrılmamayı, her hâlükârda hak ve hakikatin yanında olmayı öğütlemiştir.Kutlu Nebi (s.a.s), “Kendiniz için istediğinizi kardeşiniz için de istemedikçe kâmil manada iman etmiş olamazsınız.”3 sözüyle imanı, kardeşimizi gözetmek, onun sevinç ve kederini paylaşmak, dahası“ben” i “biz” kılmak diye tanımlamıştır. “İman etmeden cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmeden de gerçek anlamda iman etmiş olamazsınız.”4 sözüyle de, imanın müminleri sevmek, onlara değer vermek vedeğer bilmek olduğunu haber vermiştir.

Kardeşlerim!

Mümin, imanının bir gereği olarak Allah veResûlü’nün emir ve yasaklarına riayet eder. O bilir ki,imanı diri tutan, salih amel ve güzel ahlaktır. RahmetPeygamberi tarafından “elinden ve dilinden emin olunankişi” şeklinde tarif edilen mümin, her daim istikametüzere olur, emanete asla ihanet etmez. Elini harama aletedemez, hiçbir canlıya zarar veremez, zulmedemez. Kin,nefret ve düşmanlıkla gönlünü harap edemez. Hiçbirdünyevi çıkar için dilini yalanla kirletemez. Bakışlarınıharama yöneltemez, ayaklarını harama yönlendiremez.“Utanmadıktan sonra dilediğini yap.”5 nebeviöğretisini kendisine rehber edinen bir mümin, ahlakı,fazileti, erdemi ve güzellikleri kuşanır, imanı ilebağdaşmayan söz ve davranışlardan kaçınır.

Kardeşlerim!

Geliniz. Hep birlikte şu soruları sorarak kendikendimize bir muhasebede bulunalım: Rehberimiz, yolgöstericimiz olan Peygamberimiz (s.a.s)’in temsil ettiğive bize öğrettiği ahlakın neresindeyiz? Samimiyetimiz,merhametimiz, adaletimiz, ahde vefamız, hoşgörümüz,nezaketimiz, sevgi ve saygımız, sabrımız onun bizeöğrettiklerine ne kadar benziyor? Eşimize, evladımıza,arkadaşımıza, dostumuza, komşumuza, akrabamıza nekadar güven verebiliyoruz? Hayatımızda kaç yetim veöksüzün sevinmesine yardımcı olabildik? Bizlerevlerimizde kışı beklerken, barınacak yeri olmayankardeşimizin derdiyle ne kadar hemhal olabildik, ona neölçüde bir katkıda bulunabildik? Nefesimizi alıp verdiğimiz her dem Rabbimizin rızasını ne kadar gözetebiliyoruz ve ona ne kadar yaklaşabiliyoruz?

Kardeşlerim!

İman, ibadet ve ahlak bir bütün halinde hayatın herkesitinde etkin ve belirleyici olmalıdır. İmanımız,hayatımızı, bugünümüzü ve yarınlarımızı diri tutmalıdır.Unutmayalım ki; iman, Allah’ın bize en önemlinimetidir. Ve her nimet bir sorumluluk gerektirir.Yalnızca vicdanlara mahkum edilip gündelik hayatayansımayan, pratiğe dönüşmeyen iman, sahibini sorumluluktan kurtaramayacaktır.Hutbemi Peygamberimiz (s.a.s)’in şu anlamlı duasıyla bitirmek istiyorum:

“Allah’ım! Beni amellerin ve ahlâkın en güzeline kavuştur. Onların en güzeline ancak senulaştırabilirsin. Beni kötü işlerden ve kötü ahlâktanmuhafaza et. Bunlardan ancak sen koruyabilirsin.”6

1 Taberânî, Mu’cemu’l-Evsat, 5005.
2 Tâhâ, 20/75.
3 Buhârî, İman, 7.
4 Müslim, İman, 93.
5 Buhârî, Ehâdîsü’l-Enbiyâ, 54.
6 Nesâî, İftitâh, 16.
Hazırlayan: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  11
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  11
  23
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 7
  Bursaspor
  11
  17
 • 8
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 9
  Göztepe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 14
  Antalyaspor
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  11
  10
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar