Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Türkiye'den Arakan'a 24 Bin Ev

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mustafa Tutkun, 24 bin konutun olacağı bölge insanının 'Türk Tepesi' adını verdiği alan belirlendi.

2017-11-08 17:43:33
Türkiye'den Arakan'a 24 Bin Ev

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdürü Mustafa Tutkun, 150 bine yakın Arakanlıya yardım ulaştırdıklarını belirterek, "Türkiye'nin talep etmiş olduğu 24 bin konutun olacağı bir alan tahsisiyle ilgili şu anda resmi olarak tam kesinleşmemekle birlikte bir alan belirlendi. Bu alana bölge insanı 'Türk Tepesi' adını verdi." dedi.

Arakanlı aileler için yapılan faaliyetler hakkında açıklamalarda bulunan Tutkun, TDV tarafından 2012'deki krizden bu yana kurumsal olarak Arakan'da çalışmalar yürütüldüğünü belirterek, Arakanlıların yaşadığı Bangladeş, Pakistan, Malezya gibi bölgelerde yoğun bir şekilde çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Son yaşanan krizle birlikte yoğun bir mülteci akını olduğuna dikkati çeken Tutkun, bölgede uzun yıllardan beri süren bir dram yaşandığını ve Bangladeş sınırındaki kamplarda 50 bin civarında insanın hayatını sürdürdüğünü anlattı.

 "150 metre derinlikten su kuyuları açıyoruz"

Şu anda insanların temel ihtiyaçlarının, mutfak malzemesi, hijyenik malzemeler, branda ve bambulardan yapılmış barınaklar olduğunu kaydeden Tutkun, en büyük sorunlardan biri olan içme suyuna ilişkin de çalışmalar yaptıklarını bildirdi.

Bölgede açılan su kuyularının 5-6 metre derinlikte olduğunu ve hijyenik olmadığını vurgulayan Tutkun, "Sağlıklı içme suyu konusunda bizim önemli bir çalışmamız var. Arıtma tesisiyle birlikte kurulan derin su kuyuları açmayı planlıyoruz. 150 metre derinlikten, çıktığı anda suyun hijyenik çıktığı bir üretimden bahsediyoruz. Arıtma tesisiyle birlikte içilebilecek bir su üretilmesini hedefliyoruz. Şu anda bir kuyu bitmek üzere. Farklı noktalara açılması konusunda da çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

 "Nisan ayında 24 bin konut inşasına başlanacak"

TDV olarak 150 bine yakın insana yardım ulaştırdıklarını açıklayan Tutkun, "Türkiye'nin talep etmiş olduğu 24 bin konutun olacağı bir alan tahsisiyle ilgili şu anda resmi olarak tam kesinleşmemekle birlikte bir alan belirlendi. Bu alana bölge insanı 'Türk Tepesi' adını verdi." şeklinde konuştu.

Tutkun, Bangladeş sınırındaki bölgede altyapı çalışmalarının tamamlanması ve Bangladeş askerinin şu an yapımına devam ettiği 13 kilometrelik yol çalışmasının tamamlanmasının ardından 24 bin konutun olacağı projenin yol haritasını belirleyeceklerini bildirerek, projenin inşaasına nisan ayında başlamayı planladıklarını açıkladı.

"Türk Tepesi" diye adlandırılan yerde geçici olarak kurdukları barınma yerleri bulunduğunu dile getiren Tutkun, burada şu anda 600 ailenin konakladığını söyledi.

"Myanmar içindeki ara verilen proje devam edecek"

Sınırın Myanmar tarafında da 2 yıldır yoğun bir çalışma yürüttüklerini anımsatan Tutkun, "Hem okul hem de barınmayla ilgili bir projemiz vardı. Son noktaya gelmiştik. Başlamak üzereyken bu olaylar gündeme geldi. Orada da koşullar müsait olduğu andan itibaren çalışmalarımızı başlatmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Şu anda yabancı hiçbir kuruluşun Myanmar içine girişine izin verilmediğine dikkati çeken Tutkun, bu yüzden TDV'nin partner kuruluşu ile çalıştıklarını kaydetti. Tutkun, partner kuruluş aracılığıyla yürütülen çalışmaların ağır olsa bile ilerlediğini belirtti. 

"Arakan için iki ayda 50 milyon Türk lirası toplandı"

Türkiye'de şu ana kadar, Arakan için 2 ayda 50 milyon Türk lirası toplandığını açıklayan Tutkun, "Bizim Türkiye Diyanet Vakfı olarak yaptığımız kampanyalar içinde Somali ve Suriye'den sonra en yüksek rakamlardan birisi. Devlet erkanının ziyaretleri, bunu dünya gündemine taşıması, o anlamda halkımızda bir farkındalık oluşturdu. Onlar da bu anlamda desteklerini esirgemediler." değerlendirmesinde bulundu.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar