Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

TURSAB ve HÜRSAD Arasında Kavga Kızışıyor

TÜRSAB'a verilen ek kotalarda usulsüzlük yapıldığını belirten HURSAB, bunların birkaç tur işletmesi arasında paylaşıldığını savundu.

2017-08-21 17:59:16
TURSAB ve HÜRSAD Arasında Kavga Kızışıyor

Yıllardır yaşadıkları sorunları aktaran Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği, var olan sorunların mevcut TÜRSAB yönetimi ile çözülemediğini belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca işletmelere dağıtılmak üzere Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'ne (TÜRSAB) verilen ek kotalarda usulsüzlük yapıldığını belirten HURSAB, ek kota ve şehit vizelerinin birkaç tur işletmesi arasında paylaşıldığını savundu.

USULSÜZLÜK YAPILIYOR

HURSAB tarafından yapılan açıklamada tur işletmelerinin TURSAB yönetimi sebebiyle zor durumda kaldığına dikkat çekilerek, “Haklarımızı koruması gerekenlerin, ilgili kurumlarda haklarımızı savunmadığı, uçak satma, yandaşlarına fazladan hac vizesi talep etme, işletmeleri boyunduruğa alma ve akçeli işlerden başka bir çalışma yapmadıkları ortadadır" denildi.

İşte HURSAB'ın açıklaması

“Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği olarak, sektörümüzde yıllardır süre gelen sorunların çözülmesi için çaba harcadık, harcıyoruz ve harcamaya da devam ediyoruz.
Bugün gelinen noktada, sorunlarımızın çözülememe sebebinin acentalar değil, bizzat TÜRSAB yönetimi ve yönetme şekilleri olduğu gerçeğini gördük.
Haklarımızı koruması gerekenlerin, ilgili kurumlarda haklarımızı savunmadığı, uçak satma, yandaşlarına ekstra hac vizesi talep etme, acentaları boyunduruk altına alma ve akçeli işlerden başka hiçbir çalışma yapmadıkları ortadadır.

Bu gün TÜRSAB’ı yönetenler, kaçak faaliyet yapanlara işlem yapmadıkları gibi kaçak faaliyet yapanların yolcularını, bizzat kendi uçakları ile taşımışlardır. Kaçak faaliyet yapanları koruyarak tüm sektöre zarar vermiş, birçok acentayı mesleğinden geçinemez hale getirmişlerdir.
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, acentalara dağıtılmak üzere TÜRSAB’a teslim edilen ek kotalar ve şehit vizeleri ile lüks hac yapıldığı, birkaç acenta tarafından kullanıldığı, birkaç acentaya da sadece ‘desinler’ diye bir iki vize verildiği bilinmektedir.

TÜRSAB AKÇELİ İŞLERDEN VAZGEÇMELİDİR

"Yine 2017 senesinde birçok lüks hacının TÜRSAB görevlisi olarak hac vizesi aldığı bilinmektedir. Bir acenta sahibi hacının başında hacca gidemezken, vize sürelerinden dolayı munazzımlar 3 yıl yasaklı duruma düşerken, acenta sahipleri 4.000 dolara ticari vize almak zorunda kalırken, acentalara dağıtılmak şartıyla verilen vizeleri birkaç acentaya pay edenler, acentanın sıkıntısını anlamayanlar, acentasının derdi ile dertlenmeyenler, elbette bizden değillerdir. Yıllardır ısrarlarımıza rağmen, TÜRSAB akçeli işlerden vazgeçmemiştir. Yemek, servis, hac malzemeleri gibi akçeli işleri kurul kararlarına sokabilmek için ısrarcı olmuşlar daha sonra biz değil, bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulu bizi zorladı demişlerdir. Oysa katılmış olduğumuz kurullarda bizzat müşahede ettik ki, böyle bir zorlama kesinlikle söz konusu olmamaktadır. 

Hiçbir kanunda olmamasına rağmen hac ve umre acentaları her gün, bir yolcu için bile TÜRSAB’tan tur onay yazısı almak zorunda bırakılmaktadır.
Çelişen kanunların üzerine gidilmemiş, 1618 sayılı kanunun kaldırmasına rağmen, Diyanet kanunu esas alınarak hac ve umre acentalarından teminat mektubu istenmiştir. Ayrıca 1618 sayılı kanun nedeni ile bir de sigorta istenmesine karşı bir mahkeme bile açılmamıştır. Yetkililerin karşısına çıkılarak, ya sigorta, ya teminat mektubu diyememişlerdir. Tek yapılan her seçim öncesi kürsülerden, “Ocak ayında teminatları kaldıracağız” yalanı olmuştur. Kaç Ocak ayı geçti artık hatırlamıyoruz.

Her gün kanunsuz tur izni yazısı vermek, yolcusunun yemeklerini kimden alacağına karışmak, bineceği servis konusunda baskı yapılmak, vermediği hizmetler için milyonlarca doları acentalardan tahsil etmek TÜRSAB’ın âdeti olmuştur. Acentalarımız ölüm kalım savaşı verirken derebeyi bir kurumun milyonlarca dolar kazanç elde etmesi, acentalarımız ile hacca ve umreye gidecek vatandaşlarımızın maliyetlerini yükseltmesi ne hakka, ne de hukuka uymamaktadır.

SÖMÜRÜ DÜZENİNE DUR DEMEK İSTİYORUZ

"Yıllardır düzelir diye beklediğimiz ama hiçbir şeyi düzeltemeyen, düzeltmediği gibi sorunlarımızı daha da büyüten, kaçak ve belirli kişileri koruyan bu sömürü düzenine karşı tek yürek halinde hareket etme kararı aldık. 20 Yıl daha beklememek için, tüm kurumlarda haklarımızın savunulabilmesi için, ve hakkımızın başkaları tarafından gasp edilmemesi için TÜRSAB genel seçimlerinde Sayın Firuz Bağlıkaya ile beraber hareket etme kararı aldık.

Haksızlıklara karşı dik duracak, tüm hac ve umre acentalarımızı beraber yürümeye davet ediyoruz. Yarınların güzelliği için, bugün tüm kırgınlıkları kenara bırakıp haklarımızı beraberce arayalım.

Saygılarımızla”

HURSAD | Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar