Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Türkiye'nin en genç şehri

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Türkiye’nin yaş ortalamasının 31, Şanlıurfa’nın ise 19 olduğunu belirtti.

2017-06-06 11:09:10
Türkiye'nin en genç şehri

İstanbul’da kurulu 20 binden fazla STK arasında, gerek binası gerekse yaptığı yardım, hasenatlarıyla kamuoyunun dikkatini çektiği Viranşehirliler Derneği, kuruluşunun 20. yıl dönümünü dernek binasında verdiği iftar yemeğiyle kutladı. Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, söz konusu etkinlikte yaptığı konuşmada Türkiye’nin yaş ortalamasının 31, Şanlıurfa’nın ise 19 olduğunu belirterek, “2 milyon nüfusumuz var bu nüfusun en az bir milyon 350 bini genç. Bizim bundan sonraki esas işimiz bu nüfusu iyi eğitmemiz olacaktır” dedi.

GÖNÜL BİRLİĞİMİZ DEVAM EDECEK

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Viranşehirliler Derneği’ni hem yirminci yaşı hem de İstanbul’da hemşehrileriyle birlikte tesis ettikleri bu birlik beraberlik ortamı dolayısıyla tebrik etti. Şanlıurfa’da görev yaptığı süre içinde ve sonrasında Şanlıurfalılarla olan gönül birliğinin süreceğini belirten Vali Tuna, şöyle devam etti:

“Bizler görevimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz ama tabii ki sizlerin her zaman desteğine ihtiyacımız olacak. Şanlıurfa’ya bu ülkenin ihtiyacı var. Bugün her zamankinden daha ihtiyacı var. Şanlıurfa peygamberler şehri, insanlığın ilk başladığı noktalardan biri ve birçok medeniyetin gelip geçtiği yer. Bunların hepsinden bir nebze almış ve farklı renkleriyle ortak bir kültür oluşturmuş, İslam dünyasının da çok önemli bir şehri peygamberler şehri olması hasebiyle ilk insandan başlayarak bir çok peygamberin ayak izlerinin olduğu mübarek bir şehir. Şanlıurfa tarihimiz açısından, medeniyetimiz açısından özellikle sahip çıkmamız gereken bir yer.  İnsanlığın ortak mirası olan eserler var dolayısıyla biz ne diyoruz; Şanlıurfa insanlığın başkentidir.”

SABRIN BAŞKENTİ

Şanlıurfa’nın 5-6 yıldan bu yana 500 Suriyeliyi misafir edip ekmeğini paylaştığını vurgulayan Vali Tuna, bunu yapabilen başka bir yerin olmadığını dolayısıyla Şanlıurfa’nın; insanlığın, cömertliğin, sabrın başkenti olduğunu kaydetti.

Viranşehir’in çok hızlı bir gelişim içerisinde olduğunu bunu net bir şekilde görebildiklerini vurgulayan Vali Tuna, şunları ifade etti:

“İnşallah Eyüp Nebi’de birlikte yapacağımız çalışmalardan sonra Viranşehir’in cazibesi çok çok daha fazla artacak ve önümüzdeki yıllarda Şanlıurfa’ya gelenlerin mutlaka gidip görmesi gereken bir yer haline gelecek. Bunun net bir şekilde size ifade etmek istiyorum. Şanlıurfa, Viranşehir’iyle, Halfeti ve Harran’ıyla ve diğer bir çok mirasıyla, gelip birkaç günde gezilemeyecek bir il aslında.  Bunu çok iyi tanıtmamız ve anlatmamız gerekiyor. Bunun için çok iyi bir atağa geçtik Ankara’dan başladık. Tanıtım Günleri’ne sonbaharda İstanbul’da devam edeceğiz. Bütün kurumlar olarak elbirliğiyle, gönül birliğiyle Şanlıurfa’nın bütün değerlerini Anadolu’nun bütün insanlarına ve dışarıdaki kardeşlerimize gönül medeniyetimizin varisi olan bütün ülkelere anlatmamız gerekiyor.”

TÜRKİYE’NİN EN GENÇ ŞEHRİ

Şanlıurfa’nın sanayide de geliştiğini ve artık yer bulmakta zorlandıklarını belirten Vali Tuna, “Sanayi parseli vermek zorlaşıyor, OSB’lerde yer olmayacak.  O yüzden ilçelerde de OSB’ler hızlı bir şekilde kuruluyor” dedi.

Turizmde bu sene geçen seneyi en az 2’ye katlayacak bir netice beklediklerini kaydeden Tuna, “Bunun işaretleri şimdiden aldık. İlk 5 ayda 350 bin kişi ilimizi ziyaret etti. Yılsonuna kadar bir milyonu yakalayacağız inşallah.” diye konuştu. Şanlıurfa için en önemli sermayenin genç nüfus olduğuna dikkat çeken Şanlıurfa Valisi Tuna, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin yaş ortalaması 31, Şanlıurfa’nın ise 19. Şanlıurfa, Türkiye’nin en genç vilayeti. 2 milyon nüfusumuz var bu nüfusun en az bir milyon 350 bini genç; 0-28 yaş arası. İnşallah geleceğimizi emanet edeceğimiz gençler bunlar. Bizim bundan sonraki esas işimiz bizim bu nüfusu iyi eğitmemiz, nitelik kazandırmamız, onları meslekler sahibi yapmamız. Bunun için var gücümüzle çalışmamız gerekiyor.  Okul olmayan köy kalmayacak. Çocuklarımızı çok iyi yetiştireceğiz.  Bundan 3-5 sene sonra Şanlıurfa, Viranşehir tarımda, sanayide, turizmde çok iyi bir duruma gelecek inşallah.  Hükümetimizin ve milletvekillerimizin katkılarıyla yapılan hizmetler hızlı bir şekilde devam edecek, yeter ki biz sahip olduğumuz huzurun, barışın kıymetini iyi bilelim. Birlik, beraberlik içinde olalım, yanlış hesap yapanlara fırsat vermeyelim.”

GECEMİZİ GÜNDÜZE KATTIK 

Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Akyürek de, derneğe uzun yıllar emek vermiş olanlardan bahsederek, “Allah hepsinden razı olsun. Kimi arsa verdi, kimi para verdi, kimi gecesini gündüzüne kattı çalıştı. Ama gururla söylüyorum ki, Viranşehirliler tuttuğunu koparır. Eğer niyeti varsa en güzelini yapacaktır. İşte bu binamız da Viranşehirlilere ve Şanlıurfalı hemşehrilerimize kazandırılmıştır. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

GABİDER (Güneydoğu Aydınlar, Bürokratlar ve İşadamları Derneği) Başkanı Mehmet Kolbudak’ın sunuculuğunu yaptığı ve Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan gecede davetlilere hitap eden Viranşehirliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Mehmet Aba’nın, “Bir çoğumuzun öğretmeni olan dernek başkanımız Necati hocamızı o kadar seviyor, sayıyoruz ki fetva çıksaydı heykelini yaptıracaktık. Ama vefat etse bile ruhunu üzerimizde hissedeceğiz” sözleri davetlileri tebessüm ettirdi.

Başkan Necati Erol da, uzun yakın demeden türlü zorlukları aşıp 20. geleneksel iftar yemeğinde ve derneğin kuruluş yıldönümünde bir arada olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Dernek binalarında verdikleri geleneksel iftar buluşmalarının büyük fedakarlıklarla oluşturulan bir sevgi ve hayır tablosu olduğuna dikkat çeken Erol, “Gözlerinizdeki neşe bizleri sevince boğuyor. Sizler evlerinizde iftar açabilirdiniz. Ama buradaki birlik ve beraberlik, dayanışma ve sosyal sorumluluk duygusunu yaşamak ayrı bir sevinç ve ayrı bir hazdır.” dedi.

Derneklerinin 1997 yılında Aksaray’da küçük bir apartman dairesinde kurulduğunu hatırlatan Başkan Erol, şöyle devam etti:

“O günden bu güne kadar başta sünnet organizasyonları, cenaze aracı, yol asfaltlamaları, yüksek okul eğitimi ve öğretime açma, Viranşehir Belediyesi’ne bir kanal kazıcı kepçe gönderme, öğrenci bursları gibi hizmetler faaliyetlerimizden bir kaçıdır. Fakat en büyük faaliyetimiz şu anda iftar yaptığımız 4,5 katlı muhteşem hizmet binamızdır. Bu binanın oluşmasında arsanın bir bölümünü bağışlayarak büyük kakı sağlayan hemşehrimiz iş adamı H. Suphi Akışık’a huzurunuzda teşekkürlerimi bildiriyorum.”

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Bursaspor
  12
  18
 • 7
  Göztepe
  12
  18
 • 8
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 9
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar