Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Uluslararası Kudüs Sempozyumuna Müftü Sabri Damgası

Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri: Kudüs Müslümanlarındır ve bu kararı Allah vermiştir

2017-09-23 16:11:16
Uluslararası Kudüs Sempozyumuna Müftü Sabri Damgası

Ümraniye Belediyesi tarafından düzenlenen "Uluslararası Kudüs Sempozyumu" başladı. Yabancı çok sayıda konuğun ilgi gösterdiği sempozyumda akademisyenler, Kudüs'ün tarihini ve geleceğini ele alacak.

Ümraniye Belediyesi, Burak Derneği ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen "Uluslararası Kudüs Sempozyumu" başladı. 1516 yılının sonunda Osmanlı topraklarına katılan Kudüs'ün dünü, bugünü ve yarını düzenlenen sempozyumda uzman akademisyenler tarafından ele alındı.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan sempozyum uzman katılımcıların konuşmaları ile devam etti. Son dönemlerde Kudüs'ün konumunun ve şehirde yapılan insan hakları ihlallerinin yeniden tartışılmaya başlamasının ardından gerçekleştirilen sempozyum akademik düzeyde değerlendirilmesinin yanı sıra konu hakkında da katılımcılara rehberlik sundu.

Kudüs meselesini yeniden kamuoyunun gündemine taşınmak amacıyla Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşen organizasyona Ümraniye Belediye Başkan Hasan Can'ın yanı sıra, Burak Derneği Başkanı Adem Yenihayat, İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ahmet Kavas ve çok sayıda yerli ve yabancı konuk katıldı.

Sempozyum kapsamında Başbakanlık Osmanlı Arşivleri'nden çıkartılan arşiv vesikalarından tertip edilen "Osmanlı Arşivlerinde Kudüs" isimli serginin açılışı yapıldı.

Gerçekleştirmiş olduğu sergi açılışında Mescid-i Aksa hakkında önemli açıklamalarda bulunan, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, "Kudüs'te Filistin'de Müslümanların hakları çiğneniyor, Müslümanlar eziliyor ve zulme uğruyor. Asırlardır Müslüman yurdu olan Kudüs'deki Mescid-i Aksa'da bile Müslümanların namaz kılmalarına bile engel olunmaya çalışılıyor. İlmi bir sempozyumla bu konuya ışık tutalım, ilmi olarak Kudüs nedir, dünü nedir, bugünü nedir bunları konuşalım. Burada açılışını yaptığımız bu Osmanlı Arşivlerindeki Kudüs Belgeleriyle ve hazırlamış olduğumuz bir başka kitabımız Garbın Afakı Batılıların Kudüs Algısı diye. Yeryüzündeki en az 500 600 kişi ile mülakat yaptık farklı kültürlerde ve ülkelerde. Onlara Kudüs nedir sizce diye sorduk ve maalesef şunu gördük. Kudüs deyince batılıların aklına asla Müslümanlık ve Mescid-i Aksa gelmiyor. Müslümanların oradaki hak ve hak ihlallerini görmezden geliyorlar. Dolayısıyla bunu dünyaya göstermemiz gerek, sağır ve işitmez durumda olan, dünyaya körmüşçesine bakan toplumlara Filistin'deki ve Kudüs'teki Müslümanların uğradığı zulmü göstermek için bu sempozyumu gerçekleştirdik" diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Ünal, "Mekanlar üzerinde inşa edilen en hayırlı ümmet, tarihi hafızası ve arşivi mesabesindeki mekanlar korunmaksızın varlığını sürdüremeyecektir. Aksine korumasız, güvencesiz, korkak ve horlanmış bir hayatın önü açılacaktır. Bu nedenle Kudüs ve Kudüs'e ilişkin her çalışma önemlidir. Bugün Arakan'da, Yemen'de, Suriye'de, Irak'ta gözyaşı ve kanın durmadığı her karış İslam toprağında olup bitenler, kaybedilen hafıza ile ilişkidir." dedi.

Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri,  Kudüs ve Mescid-i Aksa'yı birbirinden ayırmanın mümkün olmadığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu birliktelik öyle ki iman, medeniyet, tarih ve akaidi bir şekilde bir araya getirmiştir. Mescid-i Aksa ve çevresi mübarek kılınmıştır. Kudüs ile olan bağ, başta akaidi ve imani bir bağdır. Bu bizim için tuhaf ve garip bir şey değildir. Türkiye her defasında Kudüs'e yardım etmek için bu şekilde duruş sergilemesi bizim tuhafımıza gitmiyor çünkü akaidi ve imani bir şekilde bağlantı olduğunu biliyoruz. En güçlü bağ imani bağdır ki biliyorsunuz isra ve miracın mucizesiyle ortaya çıkmıştır. Biliyoruz ki Kudüs mahşer toprağıdır. Kıyamet gününde hasredilecek topraktır. Farklı bir bağ daha vardır. O da ibadet boyutu. Biliyorsunuz ki Kudüs Müslümanların ilk kıblesidir ve aynı şekilde hac ve umre ile de bir bağlantısı vardır. Biliyoruz ki Türkiye'den hacca-umreye gidenlerin bazıları Kudüs'ten ihrama girip oradan Mekke'ye geçmişlerdir."

Müslümanların özellikle Türklerin Kudüs ile olan bağının bir de tarihi ve kültürel boyutu olduğunu hatırlatan Sabri, "Biliyoruz ki, birçok Osmanlı ve Türk eserine tanıklık etmiştir. Şu an hala görülebilecek birçok eser mevcuttur. Müslümanlar Kudüs'ü Rumlardan almıştır. Bu topraklar Müslümanların olduktan sonra İsrail'in bu topraklar üzerine hak iddia etmesinin hiçbir dayanağı yoktur. Kudüs Müslümanlarındır ve bu kararı Allah vermiştir." diye konuştu.

Kudüs için Parlamenterler Kurumu Başkan El Bachir Jarallah, sempozyumların Müslümanların kurumsallaşmasıyla ilgili çok önemli olduğunu, Müslümanların her parçasıyla Kudüs için çalışması gerektiğini, ancak bu şekilde Kudüs'te tekrar egemenliği almanın mümkün olabileceğini söyledi.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Karaman da üç büyük dinin mukaddes mekanı olan Kudüs'ün uzun bir süredir zulüm altında olduğunu belirterek, Kudüs'teki Müslümanların, Filistinlilerin zulme karşı mücadele ettiğini, Kudüs'ü, Mescid-i Aksa'yı ümmet adına beklediğini anlattı.

Burak Derneği Başkanı Adem Yenihayat da Kudüs'ün her Müslüman için vazgeçilmemesi gereken bir değer olduğunu dile getirerek, sempozyumun Kudüs'ün daha çok tanınmasına, sevilmesine, daha çok sahip çıkılmasına vesile olmasını temenni etti.

Sempozyum kapsamında "Osmanlı Arşiv Belgelerinde Kudüs" sergisi açıldı.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  9
  23
 • 2
  Göztepe
  9
  17
 • 3
  Teleset Mob. Akhisarspor
  9
  17
 • 4
  Kayserispor
  9
  17
 • 5
  Medipol Başakşehir
  8
  16
 • 6
  Fenerbahçe
  9
  15
 • 7
  Beşiktaş
  8
  14
 • 8
  Bursaspor
  9
  13
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  9
  13
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  9
  11
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  9
  11
 • 12
  Antalyaspor
  9
  9
 • 13
  Trabzonspor
  9
  9
 • 14
  Kasımpaşa
  9
  8
 • 15
  Kardemir Karabükspor
  9
  8
 • 16
  Gençlerbirliği
  9
  8
 • 17
  Atiker Konyaspor
  9
  7
 • 18
  Osmanlıspor FK
  9
  7

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar