Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Umreye giderken gerekli malzemeler

Hacca ya da umreye giderken yanıma ne almalıyım diye düşünen kutsal yolun yolcularına,

2017-02-24 06:40:40
Umreye giderken gerekli malzemeler

Hacca Giderken Yanıma Ne Almalıyım?

Hacca ya da umreye giderken yanıma ne almalıyım diye düşünen kutsal yolun yolcularına, Allah'ın misafirlerine tavsiyelerimiz

Erkekler için ihram; 2 parçalı dikişsiz havludan oluşuyor, umreye niyet edip ihrama girince üzerinizde dikişli kıyafet olmaması gerekiyor. Bayanlar için; özel bir ihram kıyafeti yoktur, üzerlerindeki istedikleri uygun bir kıyafetle ihrama niyet etmeleri yeterlidir.

Kıyafet; erkekler için üst kıyafetleri bol almak lazım çünkü sıcak bir yerde olacaksınız, ince gömlek veya tshirtler alabilirsiniz. Hac malzemeleri satılan yerlerdeki şile bezi kıyafetlerden de satın alabilirsiniz ama elinizdeki ince kıyafetleri de kullanabilirsiniz. İhtiyacıınız olacak kadar da ince pantolon yanınıza almalısınız.

Bayanlar için; ferace kurtarıcı olacaktır, ama içine giyilecek tshirt, bluz, body tarzındaki kıyafetleri bolca almanızda fayda var. Ayrıca pantolon orada daha kullanışlı olacaktır ama etek de tercih edebilirsiniz. Bir diğer seçenek olarak hac malzemeleri satan yerlerdeki pantolon-gömlekli ince takımlardan da alabilirsiniz. Ama herhangi bir kıyafet zorunluluğu olmadığından istediğiniz başka kıyafetleri de seçebilirsiniz. Feraceleri orada bulmak mümkün olsa da  gitmeden bir tane tedarik etmekte fayda var.

Yaz aylarında gidiyorsanız yanınıza yazlık kıyafetler almalısınız. Çünkü Arabistan’ın yıl boyu sıcaklık ortalaması yüksek seyretmektedir. Kış aylarında gidiyorsanız mevsimlik giysi, hırkla, ince mont vs gibi . Dışarısı sıcak olacaktır fakat otellerin içlerinde klimalar sürekli çalışmaktadır. Bünyeniz bu gibi ortamlara alışık değil ise kutsal ibadetiniz sırasında hastalanabilirsiniz. Bunu önlemek için yanınıza ince bir hırka almanızı önerebiliriz. -

•Rahat terlik biraz tabanı olsun bunu mescitlerde giyeceğiz, temiz terliğimiz olacak. Deri babet veya rahat ayakkabı topuksuz bunu yollarda giyeceğiz. Terliğimizi ise hep çantamızda taşıyacağız. Otelde ve dışarda giymeye uygun terlik alabilirsiniz. Kapalı ayakkabı alacaksanız ortopedik ve hava alan delikli ayakkabıları tercih etmelisiniz. Aksi taktirde ayaklarınızda yaralar çıkabilir.

Pijama (ince olmasında fayda var fakat otellerde klima açık olarak yatmanız gerekebilir, o zaman da biraz daha kalın bişeyler alabilirsiniz

Mağaralara çıkmak için yanınıza alacağınız terliklerle zorlanabilirsiniz isteğe göre mağaralara çıkmak için spor ayakkabı alınabilir. Bazı firmalar mağaralara ziyaret düzenlemez. Gitmeden önce gezilecek yerleri öğrenmenizde fayda vardır.

• Yanınıza örtü almalısınız. (bayanlar için) Yanınıza alacağınız örtülerinizde dikkat etmeniz gereken içinizi göstermeyecek kalınlıkta olması ve çok renkli olmamasıdır. Krem, beyaz tonları tavsiye edilir. Pamuklu başörtüler ve boneler alınacak. Bone rahat oluyor saçın önden gözükmesini önlüyor pamuklu olanlarından alalım.

• Başörtüsü için yanınızda başörtüsü iğnesi olsun orada kayma durumunu önlemek için kullanışlı oluyor. Başörtü rengi önemli değil herkes her renk takıyor.

• İç çamaşır alınmalıdır. Sıcaklık nedeniyle çok sık terleyebilir ve iç çamaşırlarıınızı değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz Çamaşır kalacağınız güne göre her güne 1 tane yada 2 tane siz bilirsiniz. Atletler yarım kol,ince askılı veya kalın askılı farketmez herbirinden karışık koyarsanız daha iyi. (Orada çamaşır yıkamak veya yıkattırmak gibi işlemlerle uğraşmak zor olacağından bunları bolca almanızda fayda var)

• Yanınıza çorap almalısınız özellikle bayanların kabe de ayaklarının görünmesi yasaktır. Ayakları görünen bayanlar Arap görevliler tarafından uyarı almaktadırlar. Çorapları siyah,beyaz pamuklu teni göstermeyecek olanlardan alalım.Ten rengi ince nylon çorap vs olmaz. 

• Bayanlar için,Umre kıyafetini mağzalardan zevkinize göre seçebilirsiniz bana kalırsa 1 tanede olsa siyah ferace alın hatta önden fermuarlı olanından,altınada bol, beli lastikli ince eşorfman,bol pantalon tarzı birşeyler alın. Krem rengi umre kıyafetleri orada kirlenecek çok ucuz fiyata kuru temizleme yapıyorlar o yüzden yedek kıyafet mutlaka olmalı.

• Güneş gözlüğü yanımızda olsun gündüz başka yerlere tura gittiğimizde lazım oluyor çoğu kimse takmıyor.

İlaç (Özel kullandıgınız ilaçlar dışında, ağrı kesici, gripal enfeksiyon ilacı ve vitamin mutlaka yanınıza alınız, klimalardan üşütme ve yorgunluk gibi sorunlarda ihtiyacınız olacak) 

• Yüz için güneş koruyucu.

• Yanınıza yüz havlusu, ince yıkanma havlusu alabilirsiniz otellerde havlu oluyor sürekli değişiyor ama isterseniz kendi havlunuzu kullanın. Yanınızda küçük kutu şampuan dursun. Gerçi otelde duş jelini ve şampuanı hergün yeniliyorlar. Kancalı küpe olsun yanınızda abdest için.

• Banyo lifi

Yanınıza kokusuz sabun almalısınız. Çünkü ihramlıyken kokulu sabun ve şampuan kullanılması yasaktır

Yanınıza küçük bir makas da alın. İhramdan çıkmak için orada bulunan makasları değilde kendi makasınız ile saçınızdan bir tutam kestirebilirsiniz. İhramdan çıkmadan sakın kendi saçınızı ya da bir başkasının saçını kesmeyiniz. Çantası uçağa binmedem önce bavula koyup kargo bölümüne verin

• Piknik poşeti 1 kutu alın valize koyun. Boş temiz poşet kirlileri koymak için yararlı olacak.

Yiyecek (Tüm gün genelde Kabe de olacağınızdan arada atıştıracak bişeyler alabilirsiniz, ceviz, badem, fındık vs.. yakındaki marketlerde de herşey var ama gene de ilk günler için bişeyler almanızı tavsiye ederiz, hatta ilk gün gidişte yanınızda poğaça-simit-kek tarzı bişeyler olmasında da fayda var, uçaktan iniş saatiniz otel yemek saatlerine uymayabilir)

• Tavaf yaparken istrseniz tavaf patiği giyebilirsiniz Tavaf patiği (Bayanların genelde kullandığı bale pabuçlarına benzeyen ve genelde hac malzemesi satan yerlerden alınabilen patikler kullanışlı oluyor ama bunun yerine kaymayacak ve terletmeyecek çorapta kullanabilirsiniz veya çıplak ayak tavaf yapabilirsiniz. Erkekler umre tavafını yaparken zaten çıplak ayak olmak zorundalar, onun dışndaki tavaflarda isterlerse çorap kullanabilirler)

• Çok ince seccade alalım ince olsun çünkü sürekli yanımızda bir el çantası taşıyacağız ve bunun içine koyacağız fazla yer kaplamasın ve ağır olmasın.

• Yanınıza firma tarafından verilen veya kendi istediğiniz bir çantanızı almalısınız. Bu çanta çok büyük olmamalıdır.Boyundan asmak için bir kemeri olması size büyük rahatlık sağlayacaktır.Çantanızı eşyalarınızı yerleştirebilme kapasitesine görede seçmelisiniz.

• Yanımızdaki bu çantaya tesbih,seccade,terlik,küçük su şişesi,yiyecek birşeyler,dua kitapları vs koyacağız.

• Paralarımızı ve telefonumuzu boynumuza asacağımız ve içimizde taşıyacağımız pamuklu bez cüzdanlar var onda taşıyacağız.

Yarabantı, Şarj Aleti

• Para olarak yanımızda bir miktar harçlık olmalı sadaka için lazım oluyor Türk parası ile gitseniz sorun değil heryerde parayı çevirebiliyorsunuz ama yolda ilk başta lazım olur diye bir miktar riyal almak lazım.

• Spor yolculuk çantalarından bir tane katlayarak valizin altına yerleştirin bunun içine dönüşte alışveriş yaptıklarınızı koyarsınız. Genelde tek valizle gidip 3-4 çantayla dönenler var yada oradan 20 tl gibi fiyata çanta bulabilirsiniz.

• Tavaf yüzüğü alın zaten bunu alışveriş yaptığınız yerler size verir ama çok işe yarıyor tek başına tavaf yaparken kaç kere döndüğünü saymak için 7 boncuklu bir yüzük.

İhram kemeri-(Para kesesi) İhram kesesi hem ihramınızın düşmesini engelleyip sizi emniyette kılar hem de para, cep telefonu gibi değerli eşyalarınızı taşımanıza yardımcı olur. Bu yüzden her ihramın bir de ihram kemeri olmalıdır. Bazı ihramlar , ihram kemeri ile birlikte verilmektedir. Bazen de hac malzemesi satan kişiden hediye olarak istersiniz , o da yapmış olduğunuz alışverişe göre size bu kemeri hediye edebilir. Sonuçta pazarlık sünnettir.
İhram kemerinizi alırken kemerin bir kaç tane ayrı cebinin olmasına , fermuarlı olmasına ve içerisinde naylon poşetten bir astarının olmasına dikkat ediniz. Naylon poşetten iç astarı olmayan ihram keseleri, vücudunuzun terine karşı içerisindeki kağıt paraları muhafaza edemez ve ıslanır.
Ayrıca kemer kısmının sağlam olmasına dikkat ediniz. Pantalon kemeri tarzında olan kemer tokaları daha güvenlidir. Plastik ve geçmeli kemer tokaları kırılmaya müsaittir. Kemer tokası kırıldığı vakit içerisindeki bütün değerli eşyalarınız siz farkında olmadan yere düşer

Boyun Cüzdani Cebinizde taşıyacaginiz cüzdanlardan ziyade boynunuzda böyle bir para kesesi taşımak daha güvenlidir. Fiyatı 5TL civarında olan bu para keselerinden ne olur ne olmaz diyerek bir tane alınız

İnce eldiven (Bayanlar için)
Kabe-i Muazzamada kadın erkek aynı ortamda tavaf eder ve zaman zaman hacı adayları sıkışıklıktan dolayı birbirlerine temas edebiliyorlar. Endonezyalı bayan hacı adayları kendi elinin başka bir erkeğin eline değmesinden kaçınmak için ellerine pamuklu ince bir eldiven taktıklarına şahit olduk ve bu davranış çok hoşumuza gitti. Bu yüzden bu başlık altında sizinle paylaşma gereği duyduk. Takva açısından son derece hoş olan bu davranışı eğer siz de uygulamak istiyorsanız o zaman elinizi terletmeyecek, ince , pamuklu bir eldiveni yanınıza alabilirsiniz.

• İhrama girerken kadınlar özel bir kıyafet giymiyor sadece erkekler için geçerli o beyaz üstlerine doladıkları havlu. Bayanlar için özel bir kıyafet geçerli değil.

• Telefon : Her ihtimale karşı gitmeden ülke hatlarınızı mutlaka yurtdışına açtırınız, ayrıca orada marketlerde veya telefoncularda satılan kontorlü hatlardan alarak aramak istediklerinizi ucuza arayabilirsiniz, 10 dk lık gibi paketlerden bittikçe kullanacak şekilde ihtiyacınız kadar alabilirsiniz. Ayrıca erkekler ve bayanlar gün içinde genelde ayrı yerlerde olduklarından birbirlerini bolca kaybediyorlar, oyüzden birer hat almanız da kullanışlı olabilir. Ve mutlaka kendinize bir buluşma mekanı tayin edin, örneğin yeşil ışık, şu numaralı kapı gibi.. birbirinizi daha kolay bulursunuz çünkü gidince göreceksinizki orası gerçekten çok kalabalıkTelefon hattını havaalanından ya da otel çevresinden alabiliyosunuz kontürlü oluyor.

• Kolluk alın sorarsanız gösterirler bol kollu feracelerde yada üst giyimlerde kolunuzu kaldırınca ferace geri doğru gidip bileklerden aşağıya kadar açlıyor o yüzden bu çok işe yarıyor.

• Peygamberimizin (s.a.v) huzuruna çıkacağımız zaman bizi içeriye ülke ülke alıcaklar diğer ülkeler içerdeyken biz bekleyeceğiz burada çarşaflı kadın polisler var Türkçe konuşuyorlar bizi onlar yönlendirecekler. Fotoğraf makinası vs. yasak sessizce bekleyip salavat çekeceğiz.

• Kabeyi ilk gördüğünüzde ettiğiniz dua kabul olur diyorlar ilk karşılaşmanızda güzel dualar edin.

• Kabede temizlik görevlileri var yeşil elbiseli bunlara sadaka veriliyor. Mekkede medinede bol bol sadaka verin.

• Otelde hocaların günlük verdiği buluşma saatlerine ve teheccüd saatlerine dikkat edelim verilen saatte aşağıda lobide olalım.

• Otelle – kabe arası servis sürekli ring yapıyor birini kaçırırsanız diğerine binebilirsiniz üzülmeyin isterseniz taksi tutarsınız tek başınıza olmaz ama mutlaka 3-4 kişi binin.

• İbadetleri daha dinç yapabilmek için, gece namazlarını kılabilmek için (teheccüd) öğlen kayyule yapın yani biraz uyuyun 

• Mekkede zemzemin kıymetini bilelim bol bol içelim 

• Deve sütü ikram ettiler içtik, sizde deneyin aklınız kalmasın

• Umrede kavga olabiliyor herkes anlayışlı olmalı.

• Yorulduğunuzda bir kenarda oturup Kabeyi seyredin o bile sevap.

• Bol bol dua edeceğiz, tövbe edeceğiz,namaz kılacağız..Namaz kılarken Kabe ile aranuzda kimse yoksa Kabe'ye bakın. Önünüz kalabalıksa muhakkak secde edeceğiniz yere bakın.

• Namaz kılarken insanlar önünüzden geçecek veya sizde başkalarının önünden geçmek zorunda kalacaksınız kabede sorun olmuyor ama yinede kimseyi rahatsız etmemek lazım. Namaz kılarken çantamızı önümüze koyacağız.

• Son olarak şunu söyliyeyim alışveriş konusu en çok sorulan soruların başında, zaten dükkan sahipleri Türk olduğunuzu hemen anlıyor 

• Medine’de yapacağımız belirlenen saatlerde Peygamber efendimizi ziyaret etmek ve mescid-i nebevide namaz kılmak burada umre – say –tavaf gibi ibadetler olmadığından alışverişi burada yapın hem uygun fiyatlar hemde seçenek çok.

• Mekke’de bizi çok güzel ibadetler bekliyor Medine’de alışveriş işinizi bitirin Mekke’de rahat rahat ibadet edin.

Market : Hem Mekke hem Medine de merkezde büyük BinDawood marketleri var, orada istediğiniz herşeyi bulabilirsiniz, bunun yanında yolunuzun üzerindeki ufak marketlerde işinize yarar.

En çokta giderken bütün günahlarımızı yanımıza almamız gerekir. Bu yolculuk bu hicret her Müslüman için bir fırsattır. İnşallah yapmış olduğunuz Umre seyahati tövbe kapısından tertemiz dönebilmenize vesile olur.

Orada işlenen tüm sevaplar katlanarak yazıldığı için, bol bol nafile namaz ve gücünüz yeterse oruç tutunuz, ayrıca bolca sadaka vermeye ve bişeyler dağıtmaya çalışın, orada en mantıklı sadaka verilecek kişiler hem mekke hem medinedeki temizlik görevlileri, gerçekten canla başla çalışıyorlar, az-çok demeden ellerine tutuşturursanız çok memnun oluyorlar. Ayrıca örneğin Bindawood marketlerinde satılan şekerlerden falan veya başka dağıtılabilecek bişeyler bulup dağıtabilirsiniz. Yorgun düştüğünüz bir anda size uzatılan bitanecik şeker, hurma… çok makbule geçebiliyor veya ağlayan çocukları mutlu edebiliyor

Hediyelik bişeyler aramak için boşa zaman kaybetmeyin çünkü gerçekten can sıkıcı olabiliyor, herşey ya türk malı ya çin malı, kendilerine özgü hurma, koku ve sürmeden başka değişik pek birşey aramayın, Mekke den ziyade Medine de daha çok alışveriş yerleri var ama bunu da abartmamak lazım yoksa insan kendini sanki çarşıları tavaf ediyormuş gibi hissediyor üzülüyor..

Son olarak şunu belirtmeliyimki tüm bu ihtiyaçların veya düşüncelerin hepsi orada hikaye oluyor, çünkü hayatta hiç yaşamadığınız kadar muhteşem günler geçiriyorsunuz ve bu dünyalık detaylar umurunuzda bile olmuyor ve inanın herşey orada çok kolaylaşıyor, o bu şu nasıl olacak diye evham yapmayın, abdesti bile Kabe de bir bardak zemzemle bir köşede alıveriyorsunuz, çünkü evinize gidiyorsunuz, insan evinde herzaman rahat eder… 

Allah şimdiden makbul umreler nasibetsin, gitmeyenlere gitmeyi, gidenlere de tekrarını ve Haccı nasibetsn..

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  11
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  11
  23
 • 3
  Beşiktaş
  11
  21
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Bursaspor
  11
  17
 • 7
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 8
  Göztepe
  11
  17
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 14
  Antalyaspor
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  11
  10
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar