Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Yahudilerin Sözde İbadetlerinde Tavuklara Zulüm

2017-02-25 06:41:40
Yahudilerin Sözde İbadetlerinde Tavuklara Zulüm

Yahudilerin Kefaret Günü öncesinde, günahlarından arınmak isteyenlerin adadığı tavuklar ve arınma seremonileri sırasında tavuklara edilen eziyet, hayvan severleri ayağa kaldırdı.

Yahudi takviminin en önemli günü olan Kefaret Günü’nün başlamasıyla, İsrail’deki tek havalimanı ve yollar kapatıldı; birçok televizyon kanalıyla haber sitesi de yayınlarını bir günlüğüne tümüyle durdurdu.

Dün gece de on binlerce Yahudi, Yom Kippur’u ibadet ederek karşılamak için Kudüs’te yer alan Burak Duvarı’na (Ağlama Duvarı) akın etti.

Tevrat’a göre, İbrani takviminin en önemli günü olan Yom Kippur (Kefaret Günü), gün batımında ‘Şofar’ borusunun çalınmasıyla başladı.

İsrail’de yayın yapan birçok televizyon kanalı ile haber sitesi de yayınlarını bir günlüğüne tümüyle durdurdu. Gazze Şeridi’nden ve Batı Şeria’dan İsrail tarafına izin alınarak yapılan girişler de durduruldu.

İsrail’de ve tüm Yahudi dünyasında, günahların affedilmesi için duaların edildiği, oruç tutulduğu Yom Kippur, tavukların ‘adak’ olarak kurban edildiği bu günde, genellikle erkekler beyaz bir horoz, kadınlar da beyaz bir tavuk adıyor. 
Adaklar, kişinin başı üzerinde dua okunarak döndürülüyor ve daha sonra kesilerek yoksullara dağıtılıyor. Kümes hayvanlarının baş üzerinde döndürülmesiyle günahların hayvana geçtiği kabul ediliyor. 

Hızını alamayan fanatik Yahudiler. Kaparot sırasında tavukları duvarlara vurarak bu şekilde ibadetlerini yerine getiriyor.

Kudüs’ün ünlü pazar yeri Mahane Yehuda çevresindeki kesim yerinde görevli hahamlar, duaları okuyarak, hayvanları, adak veren kişinin başının üzerinde döndürdükten sonra, bir çırpıda kesip, kanını akıtmak üzere önlerinde bulunan, içinde bir tavuğun sığacağı büyüklükte koniler bulunan metal masalara atıyor. Kudüs’ün Mea Şearim gibi, aşırı dindar Yahudilerin yaşadığı mahallelerde, yol kenarlarına kurulan çadırlarda da isteyenlere ‘kaparot’ hizmeti veriliyor.

Binlerce tavuğun, kaparot öncesi günlerce aç, susuz, kafeslerde tutulduğunu ve sonra da kesildiğini söyleyen söyleyen bazı Yahudiler ise bu durumu hoş görmediklerini dile getirerek ‘İnsanlar, günahlarının affedilmesini mi diliyor. Aslında, tavuklardan af dilemeliler’ dedi.

YOM KİPPUR NEDİR?

Yom Kipur yani kefaret günü, Yahudiler için yılın en kutsal ve dini ağırlığa sahip günüdür. Günün ana temaları kefaret ve tövbedir. Yahudiler genel olarak bu günü 25 saatlik bir oruç ve yoğun olarak dualarla günü büyük kısmını sinagogda geçirirler. Yom Kipur, Yahudilikteki On Pişmanlık Günü’nü (Yamin Nora’im) tamamlar. Yom Kipur, Tişri ayının onuncu günüdür. Yahudilik geleneklerine göre, Tanrı, Roş Aşana’da insanların kader kitaplarını açar ve Yom Kipur’da karar alıp kitapları kapatır. Pişmanlık Günleri’nde, davranışlarını gözden geçirir ve Tanrı’ya yaptığı yanlışlar (bein adam leMakom) ve diğer insanlara karşı yaptığı yanlışlar için (bein adam lehavero) af diler. Gün boyunca toplu olarak insanlar tövbe eder ve Yom Kipur sonunda kişiler kendilerini arınmış olarak hisseder.

Yom Kipur ayinleri çeşitli farklılıklara sahiptir. Bunların birincisi, ayin sayısıdır. Diğer kutsal günlerin aksine (ki bu günlerde üç ve Şabat’ta dört ayin vardır; Akşam Ma’ariv – Öğle; Minha ve Sabah; Şahrit) Yom Kipur’da beş adet ayin vardır. Ayinler de ayrıca toplu günah çıkarma (Vidui) merasimleri de vardır.

Yahudi Kutsal günleri arasında en kutsalı olmasından dolayı, birçok laik Yahudi tarafından takip edilir. Birçoğu için Yom Kipur, yıl içinde sinagoga uğradıkları tek gündür [1]. Bu nedenle Yom Kipur günlerinde sinagoglar çok kalabalık olur. (Kaynak : Vikipedi)

Özel

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  11
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  11
  23
 • 3
  Beşiktaş
  11
  21
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Bursaspor
  11
  17
 • 7
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 8
  Göztepe
  11
  17
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 14
  Antalyaspor
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  11
  10
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar