Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Yaşlı Din Görevlileri Diyanet’in Başını Ağrıtıyor

2017-02-25 06:48:33
Yaşlı Din Görevlileri Diyanet’in Başını Ağrıtıyor

Müftülüklerde görev yapanlar için en fazla 5 yılda bir rotasyon yapan İşleri Başkanlığı’nın, emekli olmak istemeyen ya da emekli olmasına rağmen ücreti karşılığında yine de ayrıldıkları camilerde çalışmak isteyen ve müezzinlerle başı dertte.

Yıllar yılı aynı yerde görev yapan ve emekliliğini istemediği için kadrolarda bekleyen yüzlerce yaşlı cami görevlilerinin emekli edilmesini istemeyenlerin başında da sendika, tarikatlar  ve vakıflar gelmektedir. Diyanet’in emekli etmek için bahane aramayacağı halde çalışanların görevlerini terk etmemek için çeşitli yollara başvurması yüzünden sıkıntılı günler geçiren Diyanet İşleri Başkanlığı, açıkta bekleyen binlerce İlahiyat mezunlarının da boşta kalmalarına sebep olduğu içinde ayrıca sıkıntı yaşıyor

Edinilen bilgiye göre, Diyanet Camiasında “işimi yaparım gözlerimi kaparım” tarzı çalışmaların artık son bulacağı, kendilerini görev yaptıkları mahallerde ayrılmaz, görevden alınmaz bir çeşit demirbaş gibi gören kişilerin artık bu düşüncelerinden vazgeçmeleri gerektiği üzerine çalışmalar yapıldığı belirtiliyor. Yapılan çalışmaların en başında emekliliği gelmiş, yaşı 60’ın üzerinde bulunan din görevlilerinin emeklilik süresi geçenlerin emekli edilebilmesi için formüller arandığı belirtilirken genç ve üniversite bitirmiş olup, bir çoğu vekil durumda olan ve yaşlı imamların yanlarında eksikliği tamamlamak için çalıştırılan, kadro bekleyen çok sayıda İmam ve müezzinin olduğu, bu kişilerin bir an önce hizmet insanı olarak göreve başlamaları gerektiği öğrenildi.

Hac hizmetleri için dahi 60 yaşın üzerinde kimseyi çalıştırmak istemeyen Diyanet’ten bir yetkili, “bugün bir tapu Dairesinde işlem yaptırabilmek için 65 yaşını doldurmuş insanlara adli tıptan rapor isteniyor, Hacca gidecek yaşlı kimselerden sağlık raporu isteniyor ancak halen çalışması bulunan ve bir türlü emekli olmak istemeyen din görevlilerimiz, ister imam olsun, ister müezzin artık bir kenara çekilmelidir. Bu kişilerin de sağlık sorunları var, bu kişilerin artık belli bir görevi kaldıramayacak durumda olanları var. Ve bunlara Müftülüklerden bir emir, yönerge gittiği zaman ya da genç arkadaşlarımız bir uyarıda bulundukların da olumsuz tepki göstermektedirler. Bu yaş gurubunda bulunup ta doğru dürüst namaz kıldıramayanları duyuyoruz. Prostattan, Alzheimer’e kadar birçok hastalık içinde bulunsalar da maaş ve mevkiden, makamdan hatta söylemeye utanıyoruz sağladıkları menfaatlerden olmamak için  emekli olmak istemiyorlar. Hatta bu yüzden sendikaları, bakanları, tarikatların ileri gelenlerini araya sokarak görevi bırakmamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Hatta bunları bırakın, emekli olmuş ama yine de emekli oldukları camilerinden ayrılmak istemeyen, atanmış imam ya da müezzinlere baskılar dahi uygulayan var. Müftülerin kapısını aşındırıp her gün asli görevlilerimizi şikayet ediyorlar. Cemaatten yandaş bulup telefonla, yanlarında getirterek, eposta ile Bimer’e kadar bu görevlilerimizi şikayet ettiren eski çalışanlarımız var

Yaşı geçmiş görevlilerimizin namaz kıldırırken yaptıkları hatalar, vakit namazlarına gelmemelerinden tutunda ağzında ne söyleyeceği, söylediği belli olmayacak şekilde konuşanlar var ki bunlar için şikayet geldiğinde. Müftüler de şikayetleri duysa da, saygılarından dolayı bu insanlara yaptırım uygulayamıyor.

İmam ve müezzin kayyım kadrolarımız artık taze kana ihtiyaç duymaktadır. Gönül ister ki kurumdan gelen emir ya da rica ile değil, bu kimseler kendilerini biliyor. Bir an önce emekliliklerini istesinler. Genç kardeşlerimize önder olarak onlara yer açsınlar.“ denilmektedir.

Yaşlı din görevlilerinin emekli olsa da manevi kadroların daima yanlarında yer aldıklarını söyleyen Diyanet yetkilileri, yaşlı ve yıllanmış, adeta çivi çakmış gibi yerlerini terk etmeye hevesli olmayan, “cenazem çıkar ben gitmem tarzı” ifadelerle halen görev yapan pek çok imamın kendileri için aşılmaz duvar olduğunu söyleyerek görev yapmalarında en büyük sıkıntı olan, hatta bir çok yerde caminin adından çok kendi isimleriyle anılan camilerde görev yapan kemikleşmiş, terk etmek bir yana “kimse ayıramaz” tarzı imamların kendilerini cemaatle asli din görevlilerini dahi tehdit ettiklerini dile getirmektedirler.

10 yıldır müftü olarak görev yaptığını söyleyen bir ilçe müftüsü de “Bizler görev alarak, çoluk çocuğumuzu arkamızdan taşıyarak bilmediğimiz yerlerde, bazen bir şehirde bazen küçük bir ilçede görev almaktayız. Görev yerimiz neresi olursa olsun, gidiyoruz. Ancak gittiğimiz yerde yanlış giden, başkanlığın yönergelerine, talimatlarına, emir ve yasaklarına uymayan, 30 – 40 yıl öncenin anlayışı içerisinde görev yapan din görevlileriyle karşılaşıyoruz. Adam Nuh diyor peygamber demiyor. Duyduğumuz en ağır söz, “senin gibi kaç müftü eskittim, haberin var mı” oluyor. Ya susuyoruz. Ya il müftülüğüne ya başkanlığa yazıyoruz. İl müftülüğü “idare edin, yaşlıdır, hocanızdır, o camide çok emeği vardır” diye yolumuzu kesiyor. Şikayetlerimiz duyulunca da bu kez yerimizden oynayan biziz. Yetersiz müftü diye biz damgalanıyoruz. Bazı imamlar, müezzin kayyımlar var ki peşlerine cemaati de takıp geliyor. “Bizimle uğraşma” diyorlar. Bunun tek çözümü cami görevlilerinin de 5 yılda bir yer değiştirmeleri olacaktır. Onlar da rotasyona uğrasın. Müftüler kemikleşmiş, yerini sabitlemiş, hatta birkaç evi olup da lojmanı da işgal eden çoğu yaşlı görevliler yüzünden bir şey yapamaz duruma geliyor” demektedirler.

Yaşları dolayısıyla kendilerine itaat edilmediğini, bilgi ve tecrübelerinin küçümsendiğini, “sen gidersin başkası gelir ben burada olurum” tehditleriyle kendilerine aba altından sopa gösterildiğini iddia eden genç müftüler “Başkanımızın tüm söylemleri, emirleri adeta yeni bir Türkiye imajı vermektedir. Camiler 24 saat açık kalacak deniyor. Bu eskimişlere bunları anlatamıyoruz. Mantıklı ve olması gereken görevleri duyduğumuz zaman seviniyoruz. Bunlar uygulandığında iyi şeylerin olacağını biliyoruz. Ancak gelen emirleri tabana yaymaya kalktığımızda aşılamaz olan bu imamlarla, müezzin efendilerle karşılaştığımızda hevesimiz kaçıyor. İnatlaşan, iddialaşan bu insanlar bize zarar veriyor. Bunun çözümünü yine başkanımızın inisiyatifinde görmek istiyoruz” diyerek bu konuda kesin bir yaptırımın kısa sürede hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladılar.

Eroıl Kara – 13.01.2017

SİZİN YORUMLARINIZ
yorum
imam hatip
diğer kurumların sayısı diyaneti 10 a katlar, diyanet bu 110 bin küsürü geçemedi, neden 200 bin değil? il ilçelerde ki her camiye, imam hatip mezunu 3 tane görevli alın hem imam hatiplik yapsın, hem hocalarımız izinlerini rahat kullansın hem imam hatip mezunu dhbt ye girmiş 100 bin kişi istihdam edilsin ekmek bulsun.hem şu rotasyon da çıksın emekliliği gelen ne kadar imam hatip varsa emekli olması için çalışmalar yapılsın.meb, sağlık bakanlığı doldurup alıyor diyanete gelince sen dur bu olmuyor.millet imam hatip olmak için uğraş veriyor artık hantallıktan kurtulsun bu diyanet... yorumumu lütfen yayınlarmısınız.
Beğen (0)
2017-03-11 20:55:14

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar