Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Yavuz Ünal, Alemin Zilleti Alimin Yokluğundandır

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Ünal, "Bugün milletimizin ve bütün dünyada ümmetin yaşadığı zilletin nedeni alim yetiştiremediğindendir"

2017-10-04 11:59:19
Yavuz Ünal, Alemin Zilleti Alimin Yokluğundandır

Kütahya Emir Sultan Erkek Hafızlık Kuran Kursunu ve Yatılı Bölge Kuran Kursunu başarıyla tamamlayan 19 Öğrenci için Hezar Dinari Kültür Merkezinde icazet töreni düzenlendi.
Kütahya’da, belediye ile il müftülüğünün iş birliğiyle, kentteki Kur’an kurslarında hafızlık eğitimini tamamlayan 19 hafız için, Hezar Dinari Kültür Merkezi'nde "Hafızlık İcazet Merasimi" gerçekleştirildi.
Törene Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Ünal, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile veliler katıldı.
Hezar Dinari Kültür Merkezinde Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar; her zaman Kur'an-ı Kerim'e bağlı kalınması gerektiğini ve Kur'an da emirler, yasaklar ve güzel kıssalar olduğunu ve hepsinden ibret alınması gerektiğini belirtti.
Daha sonra Başkan Saraçoğlu, burada yaptığı konuşmada Allahın hitabını tüm insanlığa yayma konusunda üzerimize düşen çok büyük görevler var, ilahi kelimetullahı yaymamız gerekiyor. Ecdadımız Müslümanlığı yaymak İslamiyeti ve Kuran-ı Kerimi yaymak için şehit oldular, gazi oldular ve gittikleri tüm ülkelerde, şehirlerde adaleti güzelliği ve medeniyeti götürmüşlerdir.
Bizler ne zaman ilahi kelimetullahdan ayrılırsak o zaman dara düşmekteyiz, üstümüzdeki kara bulutlar eksilmemektedir. 
Son zamanlarda yeniden güneşin yükseldiğini görüyoruz ve biz ne zaman ilahi kelimetullahı takip edersek o zaman huzur güven ve ferah içinde yaşarız. Daha önce bu topraklarda yaşayan tüm mazlumlar, tüm Müslüman ülkeler bize bir umut ve ümit bağlıyor. Bizimde bu umudu ve ümidi boşa çıkarmamamız gerekiyor.
Biz millet olarak her zaman mazlumun yanında olmuşuzdur ve olacağız da bunun için üzerimize düşen her türlü vazifeyi yapmamız gerekiyor. Hafızların birer Kuran meşalesi olduğunu dile getirerek, "Biz hafız olan evlatlarımıza baktığımızda görüyoruz ki sizler dinimizin en önemli meşalelerisiniz. Yolunuzdan hiçbir zaman sapmayacağınıza kalben inanıyoruz. Bundan sonraki tahsil hayatınızı da birer İslam temsilcisi olarak sürdürmenizi bekliyoruz ve buna inanıyoruz. " ifadelerini kullandı.
Kuran'ın emrinin aynı zamanda Allah'ın emri olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu , ''Kuran'a dost, yakın olanlar ve ona hizmet edenler Allah'ın yakınıdırlar. Dünyada da kabirde de mahşerde de ve cennette de bu böyle olacaktır." dedi.
Başkan Saraçoğlu, Kur'an kursundan mezun olan öğrencilere, onları yetiştiren öğretmenlerine ve ailelerine teşekkür etti, törene katılan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Ünala çini tabak hediye etti ve daha sonra Emir Sultan Erkek Hafızlık Kuran Kursuna ve Yatılı Bölge Kuran Kursuna başarıyla tamamlayan 19 öğrenciye hediyeler verdi. 
Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda konuşan Ünal, hafızlığın alim olmak için atılan bir adım olduğunu söyledi.
Kur’an ezberlemekle hafızlığın tamamlanmadığını, bundan sonra da atılacak önemli adımların olduğunu belirten Ünal, şöyle konuştu:
"Bu iş bitmedi. Ezberlenmesi, taç giyilmesi veya belge alınması işin bittiği anlamına gelmiyor. Yolun başındayız, hedef alim olmaktır, alim yetiştirmektir. Hafızlık sadece bunun önemli bir aşamasıdır. Bunun arkasından Ulum-u İslamiye ile beşeri ilimlerle yaşadığımız dünyayı kuşatan, okuyabilen ve geriye döndüğünde kendi milletine rehberlik edebilen insanlar yetiştirmek hepimizin boynunun borcudur. Bugün milletimizin ve bütün dünyada ümmetin yaşadığı zilletin nedeni alim yetiştirememesiyle alakalıdır. Bu nedenle bunlar (hafızlarımız) bir değerdir ve cevherdir. Gençlerimiz, yavrularımız ispat-ı vücut etmişlerdir. Bu değerin zayi edilmemesi gerekiyor. Alim olabilmeleri için bütün kent elinden ne geliyorsa bunu sağlamakla yükümlüdür. Bu hizmetin devam etmesi gerekiyor. Bu gerçekten kentin bereketidir, ruhudur. Kentlerin ruhu vardır, bu ruhu aşılayan, güzelleştiren şeyler okunan Kur’anlardır, yürüyen Kur’anlardır. Bu nedenle bu hizmetim güçlendirilmesi, desteklenmesi gerekiyor. Bu hizmetin camilerde görülmesi gerekiyor."
"Bu nedenle erkeklerimiz ve kadınlarımız günde bir vakit de olsa namazınızı camide kılın. Siz Müslümansınız, sizin beldeniz İslam beldesi, bu beldede sizin varlığınıza rağmen Allah’ın beyti öksüzse gerçekten ağır bir hesap bekliyor demektir. Hayat yoğun, belki her birimizin meşguliyeti var. En azından erkeklerimiz, çocuğunuzun, eşinizin elinden tutun bir vakit namazını mutlaka camide kılın. Mümkünse namazları camide kılın, bir caminiz olsun. Oraya gitmediğinizde ‘Acaba hasta mı bir sıkıntısı mı var?" denecek kadar bir camiyle ülfetiniz, muhabbetiniz olsun. Bir cami ile anılın, bir camide anılın. Eğer bunu yaparsanız Rabbim sizi o mekanda andıracak, anılmanızı sağlayacaktır."

SİZİN YORUMLARINIZ
yorum
Bozoklu
Herkes hastalığı biliyor ama tedavi için parmağını oynatmıyor. Kellim kellim ya lenfa..
Beğen (0)
2017-10-04 16:13:29

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Bursaspor
  12
  18
 • 7
  Göztepe
  12
  18
 • 8
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 9
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar