Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Yumurtacı İmam O Soruyu Sordurdu, Memurlar Ek İş Yapar mı ?

Haber sitemizde de yayınlanan mavi yumurta satıcısı imam haberi üzerine "memurlar ek iş yapar mı, suç değil midir? " sorusu geldi

2017-03-30 09:40:00
Yumurtacı İmam O Soruyu Sordurdu, Memurlar Ek İş Yapar mı ?

"Yumurta Tüccarı İmam Siparişlere Yetişemiyor" başlığı ile gündeme oturan Çankırılı imam haberinden sonra takipçilerimiz "memur ek iş yapr mı "sorusunu yönelterek bunun yasak olup olmadığını sordu.

Çankırı'da imam hatiplik yapan Sadık Sevinç, yetiştirdiği 'ameraucana' cinsi tavuklardan elde ettiği mavi yumurtaları Türkiye genelinde pazarladığını ve taleplere yetişemediğini söyleyerek gündemdeki yerini alırken, pek çok memur ek iş yapmanın yasal olup olmadığını, yasak olarak bildiklerini,yasak kalktıysa ek iş yapmak istediklerini dile getiridler.

mahihaber.com hukuk servimiz konu üzerine yaptığı detaylı araştırmada memurların hangi ek işi yapabileceklerini hangilerini yapamayacaklarını derleyerek açıklamaya çalıştı.

Bilindiği gibi tüm devlet memurlarının hak ve yükümlülükleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenmiştir.

İlgili Kanuna göre devlet memurları gelir getirici bir işte çalışamazlar.

Devlet memurlarının gelir getirici faaliyette bulunmamaları yasağının temel mantığı, yaptıkları işler dolayısıyla devlet memuru tarafsızlığı ve özenini kaybetmelerini önlemektir.

Memurlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamazlar.

Ayrıca devlet memurları; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışamazlar 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 28’inci maddesinde ;''Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kolektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar, memurlar mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro veya Muayenehane veya benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel  hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışamaz '' şeklinde açıklanmıştır. 

Bu bağlamda; devlet memurları tacir veya esnaflık yapamazlar, ticari faaliyette bulunamazlar, kolektif şirket ortağı olamazlar, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamazlar. İlgili kanun hükümleri açık ve nettir. O yüzden memurların ticari bir kazanç ve gelir elde edilebilecek ek iş yapmaları cezai yaptırımlara maruz kalmalarına sebebiyet verebilir. Bu cezai müeyyideleri özetlemek gerekirse:657 Sayılı Kanunun 125 inci maddesinde; Ticaret yapmak veya Devlet Memurlarına yasaklanan faaliyetlerde bulunmanın kademe ilerlemesini durdurma cezası ile cezalandırılacağı hüküm altına alınmıştır.Bu bilgiler haricinde memurların maddi ve ticari bir kazanç dışında memuriyetine herhangi bir olumsuz durum yaratmayacak şekilde diğer iratları yapabilirler. Örneğin bir memur gayrimenkul sermaye iradı veya zirai kazanç elde edebilir. 

Yasağın Bazı İstisnaları Var

Ancak, Kanun bu yasağa bazı istisnalar da getirmiştir.

Memurların, görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler bu yasaklamalardan hariçtir.

Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulları üyelikleri ile özel kanunlarda belirtilen görevler de bu yasaklamanın dışındadır.

Ayrıca devlet memurları, yönetim kurulu üyesi olmadıkları sürece, hisse senetlerini alarak Anonim Şirketlere ortak olabilirler.

Bunun dışında devlet memurlarının gelir getirici iş yasağı kapsamlıdır. Öyle ki, devlet memurlarının yakınlarının gelir getirici işlerini dahi bildirmeleri zorunludur.

Devlet memurlarının mesai saatleri dışında veya kurumlarının iznini almak suretiyle mesai saatleri içinde;

a) 657 sayılı Kanunun 28 inci maddesi hükmü kapsamında yukarıda yer verilen veya verilmeyen "özel kanunlarda belirtilen görevler"i yapmaları ve bunlara dayalı olarak gelir elde etmeleri mümkündür.

b) 5580 sayılı Kanun ve ikincil mevzuat hükümlerine uyulmak ve haftalık 10 saati aşmamak üzere "özel öğretim kurumlarında" ders görevi almaları mümkündür.

c) 5846 Fikir ve Sanat Eserleri Kanununu çerçevesinde meydana getirdikleri eserleri sözleşme yapmak suretiyle yayımlatabilecekleri söz konusu eserlerin seminer, konferans, panel gibi tanıtım faaliyetlerine müellif olarak iştirak etmelerine engel bir husus bulunmamaktadır.

d) Anayasa ve 5253 sayılı Dernekler Kanunu çerçevesinde derneklere ve vakıflara üye olabilecekleri gibi yönetim kurullarında görev alabilecekleri, üyesi oldukları bu derneklerin seminer, konferans, panel, kurs gibi faaliyetlerine de eğitici, panelist ve benzeri şekilde katılabilirler, bu faaliyetleri için ücret alabilirler, bunların faaliyetleri sebebiyle oluşan masrafları derneklerce karşılanabilir.

e) Türk Ticaret Kanunun 16 maddesi hükmü uyarınca ticari işletme işleten vakıf ve dernek yönetim kurullarında görev alamazlar. Ticari işletme işleten bir derneğin yönetim kurulunda görev almasının ise ancak söz konusu derneğin gelirinin yarısından fazlasının kamu görevi niteliğindeki işlere harcanması şartıyla mümkün olabilecektir.

Ticaret Ve Diger Kazanç Getirici Faaliyetlerde Bulunma Yasagina Aykiri Hareket Edenlere Uygulanacak Müeyyideler.

657 Sayili Kanunun disiplin hükümlerini düzenleyen 125 inci maddesinin (D) bendinin (h) fikrasinda ; Ticaret yapmak veya Devlet memurlarina yasaklanan diger kazanç getirici faaliyetlerde bulunmanin kademe ilerlemesini durdurma cezasi ile cezalandirilacagi hüküm altina alinmistir. Bu hüküm geregince yasaklanan faaliyette bunanlarin, kademe ilerlemeleri, fiilin agirlik derecesine göre 1-3 yil durdurulur.

Danistay, 21.10.1992 tarih ve E.1991/3960, K.1992/2707 sayili kararinda ; Ticaret ve kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasagina uymayan ve bu nedenle bir yil kademe ilerlemesinin durdurulmasi ile cezalandirilan kisinin basmüfettislik görevinden alinmasinda hukuka aykiriligin bulunmadigi sonucuna varilmistir.

Ayrica, esleri, resit olmayan veya mahcur olan çocuklari yasaklanan faaliyetlerde bulunanlar bu durumu 15 gün içerisinde bagli olduklari kuruma bildirmekle yükümlüdürler. Bu yükümlülügü yerine getirmeyenler, 657 sayili kanunun 125 inci maddesinin B/b bendi geregince kinama cezasi ile tecziye edilirler.

f) 5072 sayılı Kanun kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarını, kamu hizmetlerini veya personelini desteklemek üzere kurulan dernekler ve Türk Medeni Kanununa göre kurulan vakıflarda görev alan kamu görevlileri, anılan Kanunun 2 nci maddesi hükmü uyarınca ücret, huzur hakkı ve başka bir ad altında herhangi bir karşılık alamazlar.

g) Mer'i mevzuat gereğince diğer kamu kurum ve kuruluşları ile yabancı memleket veya uluslararası kuruluşlarda hizmet almaları için izin verilen Devlet memurları hariç olmak üzere kendilerine aylıksız izin verilenlerin memur olarak çalıştıkları dönemde yapmaları yasaklanmış olan kazanç getirici faaliyetleri aylıksız izinde iken de yapmaları memurlara getirilen yasak kapsamındadır. Bu yasağa uymamanın cezası ise kademe ilerlemesinin durdurulmasıdır.

Devlet memurlarının gelir getirici iş yasağı, başka birinin yanında iş sözleşmesi veya hizmet akdi ile çalışmayı veya Bağ-Kur?lu olacak şekilde kendi adına ve hesabına faaliyet göstermeyi kapsar.

Öte yandan, memurlar, telif ücreti karşılığında gelir kazanabilir. Hizmet akdi ile değil istisna akdi (eser akdi) ile çalışma denilen bu durum yasak kapsamına girmez.

Bir devlet memurunun resim/tablo yapması, şarkı bestelemesi, senaryo, kitap veya makale yazması, proje veya çizim yapması, web sitesi dizayn etmesi, bir prezentasyon hazırlaması ve sunması, bir proje ya da rapor düzenlemesi, bilirkişi olarak faaliyet göstermesi gibi faaliyetler istisna akdine girer.

Bu gibi işleri yapan bir memur, bir işverene bağlı çalışmadığı sürece, ceza almaz.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar